Maker Coin nedir ve ne işe yarar, son dönemde en fazla araştırılan konular arasında yer alıyor. Kullanıcıları DAI yönetim sürecine katan ve kendine has avantajlara sahip olan kripto para Maker, potansiyeli yüksek ve bu aralar popüler olan kripto para birimlerinden biridir. Kullanıcı sahiplerine Maker Protocol üzerinde oy kullanma hakkı tanımlayan Maker, kısıtlı arzı ve teşvik sistemi ile dikkatleri üzerine çeker. O halde pek çok yatırımcıyı merak içinde bırakan Maker Coin nedir ne işe yarar daha yakından bakalım.

İçeridekiler

  Maker Coin Nedir?

  En basit haliyle MKR Coin nedir sorusunu, Ethereum altyapısı ile oluşturulmuş, Maker Protocol’ün yerel kripto para birimi şeklinde yanıtlayabiliriz. Dolar sabitlemesi çalışma sistemiyle ilk olarak 2015 yılında fikir olarak ortaya atılan proje, merkeziyetsiz şekilde kripto para üretme ve isteme gibi konularda işlev gören bir DeFi tokenıdır. Varlık sahiplerini şirket yönetimine katan ve yatırımcılar tarafından desteklenen Maker Coin hangi ülkenin ve kimin dersek, karşımıza Danimarkalı Rune Christensen ismi çıkar. 2017 yılında ERC-20 altyapısıyla piyasaya sürülen Maker Coin, temel olarak MakerDAO tarafından ortaya çıkarılmış ve stabil coin olarak faaliyet gösteren DAI sürecine destek olmak amacıyla oluşturulmuştur.

  Fiyatı Amerikan dolarına endeksli olan DAI fiyatını desteklemek ve stabilize etmek için akıllı sözleşme platformu olarak kullanılan Maker Coin, kripto para işlemlerinin sabit fiyatla gerçekleşmesini sağlar. Bu şekilde dalgalı piyasa hareketlerinden etkilenmeden varlık biriktirmeye izin verir. Ayrıca varlık sahiplerine DAI platformunda oy kullanarak yönetim hakkı tanır. Maker Coin DAI üretiminde kullanılır ve kullanılan Maker adedi yakılır. Arzı kısıtlı bir ürün olması ve üretim sürecinde token miktarında yaşanan azalma, yatırımcıların Maker Coin artar mı diye araştırmasına neden olur. Token sayısındaki azalmaya bağlı olarak fiyat artışı yaşayan Maker Coin yorum ve beklentileri temel olarak, varlık sahiplerine sunduğu şu avantajlardan olumlu şekilde etkilenir:

  • DAI üretimi için yeni kripto para birimi sunumuna izin vermesi ve protokole sürekli olarak yeni teminat varlıklarının eklenmesi,
  • Mevcut teminat varlıklarının risk parametrelerinde değişiklik yapılması,
  • Oracle olarak tanımlanan, veri tedariği ile görevli güvenilir blockchain dışı varlıkların Maker sistemine dahil olması,
  • Platformda düzenli olarak güncelleme ve geliştirme yapılması,
  • Kullanıcıları kripto para sistemindeki en büyük stabil coinlerden birinin yönetim ağına dahil etmesi ve buna bağlı olarak değer artışı yaşaması,
  • Varlık sahiplerine tokenlarını kilitleyerek biriktirme ve değişik Tasarruf Oranı sözleşmelerinden birini kullanarak farklı oranlarda kar alma hakkı tanıması.

  MKR Coin Kaç TL ve Dolar?

  MKR Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. MKR Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra MKR Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 MKR Coin 13,649.29 TL 0.95%

  1 MKR Coin $ 641.58 Dolar 0.95%

  Ayrıca MKR Coin piyasa değeri ise $ 578,310,784 dolardır. Aynı zamanda MKR Coin günlük $ 15,316,205 dolar hacime sahiptir.

  Maker Coin Geleceği Nasıl?

  Ethereum ERC-20 jetonu olarak oluşturulan Maker Coin haberler ve grafikler göz önünde bulundurulduğunda, yatırımcıların ilgisini çeken kripto varlıklar arasında yer alır. Yaratıcı fikirleri destekleyen ve bunlara yatırım yapan merkeziyetsiz bir platform kurmak amacıyla ortaya çıkarılan Maker Coin, dünyanın her yerindeki içerik oluşturucuları destekler niteliktedir. Geleceği hakkında yorum yapmadan önce şunu hatırlatmamız gerekiyor ki biz Kripto Para Dünyası olarak kesinlikle yatırım tavsiyesi vermiyor, yalnızca bu coinleri araştırıp sizleri bilgilendirmek için inceleme yazısı yazıyoruz.

  Ethereum tarafından desteklenen ağ, kullanıcılara güven sunmasıyla öne çıkar. Bu nedenle Maker Coin geleceği ve büyüme hedefleri genel olarak, yüksek potansiyele sahip gibi görünmektedir. Şeffaf bilgilendirme ağıyla, kullanıcıların gelişme ve güncellemelerden haberdar olmasını sağlayan sistem, halihazırda geniş bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Ancak, fiyat beklentileri ve hedefleri yüksek olan bu kripto varlık hakkında sorulan Maker Coin ne olur sorusunun kesin bir şekilde cevaplanması mümkün değildir. Çünkü uzmanlar bu varlıkta her ne kadar yükseliş ve fiyat artışı beklese de, kripto marketin çok volatil olduğu ve anlık haberlerden etkilendiği unutulmamalıdır.

  Eğer siz de Maker Coin almak istiyorsanız Binance borasını kullanabilirsiniz. Dünyanın en büyük ve en popüler borsasına hala üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan referans kodumuzdan faydalanabilirsiniz.
  Ayrıca bu yazımız ilginizi çektiyse Shiba Coin ve Eos Coin gibi diğer inceleme yazılarımızı da okuyabilir ve bu geleceğin teknolojileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Maker Coin Ne İşe Yarar?

  Maker Coin Geleceği Ve Yorumları Nasıl?
  Maker Coin Geleceği Ve Yorumları Nasıl?

  Maker Coin, varlık yönetimini çok kolay hale getirmesi ve herkes için erişilebilir bir platform sunmasıyla öne çıkar. Kullanıcıların, herhangi bir finansman kuruluş veya bankaya güvenmek zorunda kalmadan üretim ve yatırım yapmasına izin veren Maker Coin’in ne olduğunu anlamak için öncelikle DAI’nin anlaşılması gerekir. DAI, fiyatı dolarla sabitlenen bir belirteçtir ve buna göre 1 DAI fiyatı 1 ABD Doları olarak belirlenmiştir. Fiyat dengelemesi için faiz oranlarını kullanan bu sistemin temel amacı; yatırımcıların iflas riskini düşürmektir. Bunun için stabil coin kullanarak, piyasa hareketlerinden etkilenmeden para biriktirmeye izin verir.

  Maker Coin Avantajları:

  Analistlere göre, Maker Coin grafik ve hedef fiyatları genel olarak sunduğu şu avantajlardan etkilenir:

  • Platform, kullanıcıların fikir ve oylarına büyük önem verir. Bu nedenle platforma getirilecek bir güncelleme, yenileme veya geliştirme öncelikle Maker Coin varlık sahiplerinin oylamasına sunulur.
  • Sistemde değişiklik isteyen kullanıcılar, sahip oldukları MKR varlıklarıyla diğer kullanıcılardan oy alabilirler. Değişikliğin yapılıp yapılmama kararı, bu oylamaya göre belirlenir.
  • MKR varlık sahipleri, platformdaki oylama sisteminin daha adil ve güvenli olması için çalışmalar yapar. Buna göre, MKR varlık sahipleri kendi oy kullanma haklarını başka bir vekile devredebilir.
  • Oy kullanmanın daha güvenli şekilde yapılması için, sadece soğuk cüzdanlarda tutulan MKR Coin tutarlarının kullanılması amaçlanmaktadır.
  • Maker Coin madenciliği yapılabilen bir varlık değildir. Piyasadaki tutarın tamamı şirket tarafından sürülmüştür. CDP üretimiyle belirli aralıklarla yakılan ve adeti azalan MKR Coin, arzı kısıtlı bir kripto para birimidir.

  Maker Coin Nasıl Alınır?

  Sunduğu özelliklerle öne çıkan, yatırımcıyı iflastan koruyan ve yüksek hareket ivmesine sahip olan kripto para borsasına denge getiren Maker Coin; kullanıcıların güvenli ve hızlı şekilde alabileceği varlıklardandır. Sıklıkla araştırılan Maker Coin alınır mı konusu, yatırımcıların başka yorumların etkisi altında kalmadan kendi başına vermesi gereken bir yatırım kararıdır. Maker Coin, DAI’leri kullanarak çalışan bir sisteme sahiptir ve bu nedenle alım aşaması şu adımları içerir:

  • CDP Akıllı Sözleşmeleri: MKR ile işlem yapmak isteyen kullanıcıların, öncelikle platformda alım satım işlemi açması ve CDP akıllı sözleşmesi oluşturması gerekir. Sonrasında, DAI oluşturmak için kullanılacak teminat miktarı ve türünün finanse edilmesi lazımdır. Finans işlemi tamamlandığında CDP teminatlı ve destekli olarak kabul edilir.
  • Teminatlı Sözleşmeden DAI Oluşturma: Sözleşme sahipleri, belirledikleri DAI miktarını satın almak için platformda işlem açmalıdır. Bu işlem aynı miktardaki borcu gerçekleştirir niteliktedir. Belirlenen DAI’yı alan kullanıcı, borç olarak çekilen DAI miktarı ödenene kadar, çekilmesini önler ve sahip olduğu teminatları kilitler.
  • CDP Borcu Ödeme: Kullanıcı teminat sahipliğini elde etmek için, günlük olarak belirlenen faizin yanında borcunu da ödemelidir. Borç tamamen ödendiği zaman, belirlenen miktardaki MKR varlıkları tedarikten çıkarılır ve kullanıcıya verilir.

  MKR kullanmak isteyen yatırımcılar, bu işlemleri tamamlayarak varlık miktarını artırabilir. Bir nevi kendi kendini düzenleme özelliği olan MKR Coin, yatırımcıların zarar uğramaması için teminat sistemini kullanır. CDP’lerin teminatsız olması ile Otomatik Yeniden Sermayelendirme adı verilen işlem başlatılır ve yeni Maker Coin üretilerek platforma satılır. Bu şekilde Maker Coin sahiplerinin kayıp yaşaması önlenir. Sahtekarlık ve kötü niyetli kullanımları da engelleyen bu sistem, özellikle analistlerin MKR Coin geleceği bakımından yüksek seviyeleri hedeflemesine neden olur.

  Maker Coin Sağlam Mı?

  ERC-20 altyapısını kullanarak Ethereum ağında çalışan Maker Coin, kullanıcı güvenliğini Ethereum tarafından destekler. Bu anlamda sorulan Maker Coin sağlam mı sorusuna da olumlu şekilde yanıt verir. Yatırımcıları stabil coin DAI’leri ve teminatları kullanarak iflastan koruyan Maker platformu, kripto marketin en güvenli varlıklarından biridir. Ayrıca yüksek büyüme olasılığına da sahiptir. Bu nedenle, Maker Coin hakkında yapılan yorumlar genellikle yükseliş hedeflidir. Yatırımcılarına farklı avantajlar sunarak, yönetim sürecine direkt olarak dahil olma imkanı sunan bu para birimi, kripto marketin yükselen değerlerinden olma potansiyeli taşır.

  Maker Coin Yorumları

  Maker Coin’in piyasaya sürülen miktarı şartlara göre değişmektedir. Stabil DAI ekosistemiyle bağlantılı olarak Maker Coin miktarında düşüş yaşanabilir. Bu da MKR Coin’i arzı kısıtlı bir ürün haline getirir ve fiyat artışı beklentileri oluşturur. Kripto para ekosisteminin güvenilir para birimlerinden biri olarak görülen bu varlığın, güçlü DAI stabil parasıyla birlikte çalışması da MKR Coin yorum ve hedeflerini pozitif yönde etkiler. Geniş bir pazara sahip olması, yönetim sürecinde kullanıcı oylarını önemsemesi ve güvenli Ethereum ağını kullanması gibi özellikleri, Maker Coin gelecek beklentilerinin büyük potansiyel taşımasına neden olur.

  Kripto para dünyasıyla paralel olarak büyüme gösteren Maker Coin’in daha geniş bir kitle tarafından kabul edilmesi ve yaygın olarak benimsenmesi, ilerleyen dönemde yatırımcısına ciddi kar getirmesine neden olabilir. Ancak MKR Coin alınır mı diye merak eden yatırımcıların, kendi araştırma ve analizlerini yaparak hareket adımlarını belirlemesi gerekir. Ayrıca kripto para dünyasının Bitcoin’de yaşanan gelişme ve hareketlerden derinden etkilendiğinin de unutulmaması ve yatırım kararlarına dahil edilmesi önemlidir.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  1 Yorumu

  1. Çağdaş Parlu Cevapla

   Maker coin ile ilgili bilgileriniz çok değerli gerçekden yükselişe geçmesini beklediğim coin tavsiye ediyorum ??

  Bir yorum Yaz