Bilinen para sistemlerine kıyasla, daha düşük ücret ve daha hızlı işlem süresi sunarak öne çıkan kripto paralar şimdiden geleceğin teknolojisi olarak görülmeye başladı bile. Bytecoin tekniğiyle geliştirilen Monero Coin, kullanıcılarına sunduğu gizlilik önerileriyle öne çıkıyor. CoinMarketCap listesinde ilk 30’ye yer alan kripto para XMR, ciddi bir yatırımcı kitlesine de sahip. Bu nedenle kripto marketin büyümesine bağlı olarak her geçen gün daha fazla yatırımcı “Monero Coin nedir?” yani bir diğer adıyla Xmr Coin nedir? diye merak ediyor ve XMR Coin geleceği nasıl diye soruyor. Bizler de sizin için bu yazımızda Monero Coini anlattık ve Monero Coin geleceği hakkında yorumlarda bulunduk.

İçeridekiler

  Monero Coin Nedir? XMR Coin Nedir?

  Hiç şüphesiz ki kripto para birimi denilince herkesin aklına ilk başta Bitcoin gelir. Bitcoin her ne kadar kripto dünyasının başını çeken ana para birimi olma yolunda güçlü adımlarla ilerlese de, kendi çapında bazı sorunlara sahiptir. Bunların başında sahip olduğu mahremiyet eksikliği gelir. Bitcoin’e göre sahip olduğu gizlilik protokolleriyle öne çıkan Monero teknolojisi bakımından, kullanıcılarına başkası tarafından izlenememe imkanı tanımasıyla bilinir. Bu özelliğiyle gelecekte fazlasıyla büyüme potansiyeli taşıması, analistlerin Monero yorum ve beklentilerini de artırmaktadır.

  Eğer Monero Coin almak istiyor ve hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve size özel ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Neo Coin Nedir ve Matic Coin Nedir gibi diğer yazılarımızı okuyarak başka kripto paralar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Monero Coin nedir sorusunu yanıtlamak gerekirse; Monero Coin, 2012 yılında geliştirilen CrytoNote protokolüyle piyasaya sürülen ilk kripto paradır. Bitcoin’e benzer şekilde Monero’nun kurucusunun da kim olduğu bilinmez. Tek bir kurucusu ya da CEO’su olmayan Monero, Nicolas van Saberhagen takma isimli bir kurucuya sahiptir. CyrptoNote teknolojisiyle gelişen XMR projesi, piyasanın gizlilik ilkelerini önemser. 2014 yılında Bytecoin kod tabanıyla çatallanarak Bitmonero ve sonrasında Monero adını almıştır.

  Monero Coin Projesi ve Amacı

  Monero, Bitcoin’deki gizlilik eksiklerine verilen direkt yanıt olarak görülür. Bitcoin her ne kadar anonim gibi görünse de, aslında yapılan işlemlerin arkasındakileri açığa çıkarmanın oldukça kolay olduğu bir sisteme sahiptir. Buna karşılık olarak piyasaya bambaşka bir bakış açısı getiren Monero, kullanıcılarına tamamen gizli ve takip edilemez bir sistem sunar. Gizliliği ana etmen olarak kabul eden proje, pek çok kişinin XMR Coin geleceği hakkında merak içinde olmasını da sağlamıştır. Monero ağında gerçekleştirilen işlemler, herhangi bir kişiyle ilişkilendirilemez. Bu nedenle XMR, mahremiyetini önemseyenlerin tercih ettiği bir kripto para birimidir.

  Pek çok kişinin sorduğu “XMR Coin nedir?” sorusu, Monero’nun çalışma sistemi ve teknolojisiyle açıklanabilir. Monero bir dizi özelliği bir arada kullanır. Kripto para sisteminde, cüzdan adresi biliniyorsa karşı tarafın gerçekleştirdiği bütün alım satım işlemleri görüntülenebilir. Monero’da ise gizlilik ön planda tutulur ve bu eksiklik ortadan kalkar. Monero, kullanıcılarına cüzdan adresini gizleme imkanı tanır. Bu şekilde sadece cüzdan sahibi gerçekleşen işlemleri görüntüler. Bu da analistlerin XMR Coin hedef ve gelecek beklentilerini olumlu yönde etkileyen bir avantajdır. Monero’nun diğer avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Sunduğu gizlilik protokolü, finans mahremiyeti edinmek isteyen yatırımcılar için büyük bir avantajdır. Bu özellik, alım satım ve transfer işlemlerinin tümünü gizlice yönetmeyi sağlar.
  • Kullanıcılarına isteğe bağlı olarak şeffaf paylaşım imkanı sunar. Böylece Monero sahipleri, istedikleri işlemleri açık şekilde gerçekleştirebilirler.
  • Madenciliğinin zor olması, fiyattaki büyük dalgalanmalarını ve yatırımcının büyük kayıplara uğramasını engeller. Çünkü Monero kazımı bireysel olarak yapılamayacak kadar zordur. Bu durum madencilerin sadece belirli havuzlar aracılığıyla yapılmasını sağlar.
  • Monero madencilerinde blok limitinin olmaması, güç içinde üretilen Monero miktarının sınırlanmamasını sağlar.

  Her ne kadar XMR Coin yorum ve beklentileri, sahip olduğu gizlilik önerisi nedeniyle bir hayli yüksek olsa da; bu sistemin kendi içinde bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan en önemlisi, gizlilik özelliğini kötüye kullanan ve para aklayan kullanıcılardır. Bu bakımdan Monero, Deep Web’de yaygın olarak kullanılır ve bu durum toplumsal açıdan bazen olumsuz algılanmasına neden olabilir.

  Monero Coin Geleceği Nasıl? XMR Coin Geleceği

  Gizlilik özellikleriyle ilgilenenler için Monero Coin, oldukça iyi bir yatırım aracıdır. Kripto para piyasasında kendi kitlesine sahip olması, yeni yatırımcıların da Monero alınır mı diye merak etmesine neden olmaktadır. Modern hayatta gizlilik ilkelerin gittikçe kötüleşmesi, her geçen gün daha fazla insanın bu sistemlere ihtiyaç duymasına sebep olmaktadır. Bu nedenle birçok analist Monero geleceği ve hedef beklentileri açısından olumlu yorumlar yapmaktadır. Monero’nun uzun vadede yatırımcısına kazanç sağlayacağı ve önümüzdeki yıllarda 700 dolar seviyelerini göreceği söylense de, yatırımcıların kendi analiz ve risklerini alarak kripto marketteki hızlı dalgalanmalardan korunmaları gerekir. Ayrıca unutmamak gerekir ki biz kripto para dünyası.net olarak sadece inceleme yapıyoruz ve kesinlikle yatırım tavsiyesi vermiyoruz

  XMR Coin Nereden Alınır?

  Biz kripto para dünyasi.net olarak dünyanın en büyük borsası olan Binance’yi tavsiye ediyoruz. Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Veya diğer kripto para borsalarını da inceledğimiz “En iyi ve en güvenilir Bitcoin sitesi” yazımızı okuyarak diğer kripto coin borsaları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz