Kripto markete olan ilginin her geçen gün artması, kripto yatırımlarının her geçen gün büyümesini sağlıyor. Kripto paralardan bazıları şimdiden geleceğin parası olarak kabul görmeye başladı bile. Bitcoin öncülüğünde büyüyen bu piyasada, projesi ve özellikleriyle yatırımcının ilgisini çeken altcoin projeleri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Neo Coin. Bir kripto paradan çok daha fazlasını sunan proje, “Neo Coin nedir?” diye merak edilmesine neden oluyor ve yatırımcılar Neo Coinin geleceğini soruyor. Biz de sizler için Neo Coin’i inceledik ve yorumlarımızı yaptık.

İçeridekiler

  Neo Coin Nedir?

  Eski adı “AntShares” olarak anılan Neo Coin 2014 yılında oluşturuldu, ancak isim değişikliği 2017 yılında gerçekleşti. Şangay merkezli Onchain şirketinin piyasaya sürdüğü Neo, Çin’in ilk dijital para birimi olması ve “Çinli Ethereum” olarak anılması nedeniyle Ethereum ile rekabet halindedir. Tıpkı Ethereum gibi, bir kripto para birimi olmaktan daha fazlasını sunan Neo Coin hedef seviyeleri ve sunduklarıyla pek çok kripto para yatırımcısının uzun vade elinde tuttuğu varlıklar arasında yer alıyor.

  Temelinde blockchain sistemini kullanarak geliştiricilere akıllı kontratlar ve merkeziyetsiz başvuru oluşturma imkanı sunan Neo Coin, gerçek hayattaki durum ve işletmelere uygulanan bir teknolojiye sahiptir. ICO ve dApps’ler için işlevsellik sağlaması, JAVA ve GO gibi farklı yazılım dillerinde kodlanabilmesi ve aynı zamanda GAS ödüllendirme sistemine sahip olması Neo kripto markette öne çıkmasını sağlar.

  Neo Coin Projesi ve Özellikleri

  Neo, CoinMarketCap sıralamasında ilk 30’da yer alarak başarısını kanıtlamış coinlerden biri. Neo’nun başarılı olmasının arkasında, sahip olduğu projesi ve buna bağlı edindiği sabit yatırımcı kitlesi vardır. İnsanların farklı dillerde kodlama yapmasına izin veren kripto para Neo, bu özellikleriyle akıllı sözleşme ve ICO oluşumuna katkı sağlar. İnsanların yeni bir kodlama dili öğrenmeden yeni proje ve geliştiriciler hazırlamasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra Neo Coin sahip olduğu benzersiz özelliklerle diğer kripto para birimlerinden ayrılır:

  • Çoğu kripto varlığın aksine Neo bölünebilir bir yapıya sahip değildir. Bir kripto parasından daha fazlasını amaçlayan Neo, hisse senedi gibi çalışır. Ancak bölünemez. Örneğin Neo 0.5 veya 0.1 gibi küçük dilimlerle işlem göremez.
  • Neo topluluğu GAS adı verilen ikinci bir para birimini de kullanır. Elinde Neo bulunduran kullanıcılar GAS tooken ile ödüllendirilir. Bu sayede kullanıcılar Neo blokzinciri üzerinde işlem yapabilir ve bölünebilir yapıya sahip olan GAS ile işlem ücretlerini ödeyebilirler.
  • Sık sık Ethereum ile karşılaştırılan Neo, Ethereum’dan farklı olarak geliştiricilerin C++, Go, Java, C# gibi farklı dilleri kullanmasına izin verir. Ethereum ise programcıların Solidity adı verilen tek bir programda işlem yapmasını mümkün kılar. Bu anlamda Neo, geliştiricilerin önünü ciddi anlamda açmıştır.

  Neo, ortaklık kurduğu büyük şirketler nedeniyle pek çok yatırımcının “Neo Coin artar mı?” sorusuna yanıt aramasına da sebep oldu. Agrello, Bancor ve Coindash’in yanı sıra Alibaba ile de bağlantısı olan proje, çoğu kişinin desteğini almış durumda.

  Neo Coin Geleceği Ve Neo Coin Fiyat Beklentileri

  2017 yılında yaşadığı isim değişikliğinden sonra popülaritesi de artan Neo Coin, yakın zamanda 120 dolar seviyelerini görerek mini bir boğa hareketi yaptı ve sonrasında Bitcoin’deki düşüş nedeniyle hacmini kaybederek düşmeye başladı. Analistlerin geneli, 2021’in ikinci yarısından itibaren Neo Coin geleceği hakkında olumlu yorumlar yapmaktalar. Fakat kripto marketin ani hareketlere açık olması ve Bitcoin’deki majör hareketlerden bütün altcoin piyasasının yakından etkilenmesi yatırımcıların dikkatli olmasını gerek kararlarını vermeleri gerekir.

  Bunun yanı sıra, Neo Coin yorumları genellikle olumlu gözüküyor. Kurumsal yatırımcının dikkatini çekmesi, Ethereum’a göre daha avantajlı kodlama imkanları sunması ve kripto parayla sınırlandırılmayan hisselerin blokzincir kullanılarak dijitalleştirilmesine ortam hazırlaması Neo Coin’in uzun vadede kaybettiği fiyat değerlerinin çok daha fazlasını görebileceğini belirtiyor. Analistlerin Neo Coin yorum konusunda Neo’nun akıllı sözleşme, akıllı ekonomi, dijital kimlik ve gas gibi özelliklerini göz önünde bulundurarak fiyat yükselişi bekliyor. Bunun yanı sıra kurumsal ve sabit bir yatırımcı kitlesini sahip olması ve Çin merkezli Alibaba gibi dev e-ticaret şirketiyle ortaklık sağlaması, ilerleyen süreçte yatırımcısına kazanç getirmesini sağlayabilir. Fakat bütün kripto para yatırımlarında olduğu gibi Neo Coin’de de kesin bir fiyat tahmini ve gelecek öngörüsü yapılması mümkün değildir. Bu nedenle yatırımcıların kendi riskini alarak hamle yapması önerilir.

  Neo Coin Nereden Alınır

  Dünyanın en büyük borsası olan Binance üzerinden Neo Coin satışı yapılmaktadır. Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimimizden faydalanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  3 Yorumları

  Bir yorum Yaz