Pump ne demek, dump ne demek kripto para yatırımcılarının yeni tanıştığı iki kavram. Büyük zararlardan korunmada ve yükseliş hareketlerini zamanında yakalamada etkili olan bu kavramlar, özellikle yeni yatırımcıların merakını kazanmış durumda. Bu yazımızda Bitcoin ve diğer altcoinleri yakından ilgilendiren terimleri yakından inceleyecek, pump dump nedir açıklayacağız.

İçeridekiler

  Dump ve Pump Ne Demek?

  Kripto para ekosistemi kendine has pek çok terime sahiptir ve bu terimler yatırım hareketlerinin şekillenmesinde etkilidir. Bu nedenle sık sık karşımıza çıkan kavramlardan olan dump ve pump nedir iyice öğrenilmesi gerekir.

  Pump kavramı, Türkçe’ye yükseltme ve şişirme olarak geçen bir terimdir. Dolayısıyla yüksek sayıda kullanıcının katıldığı pump işlemleri bir kripto paranın seçilerek, aynı anda satın alınması anlamına gelir. Bu durum ani bir yükseliş hareketinin başlamasına neden olur ve işlem hacmi yeterince fazlaysa fiyat çok hızlı şekilde artar. Sonuç olarak bu para birimine yatırım yapan kullanıcılar yüksek oranda kar eder. Pumpın ne olduğunu açıkladıktan sonra dump ne demek bakabiliriz.

  Dump ise pumpın tersine indirme ve boşaltma gibi anlamlar taşır, pump yaptıktan sonra tepe noktasına ulaşan para birimindeki sert düşüş hareketlerine karşılık gelir. Pump hareketinin devamı genellikle dump ile sonuçlanır. Pumplanan coinler tepe noktasındayken esas alıcıları tarafından satılırken, yeni insanlar tarafından alınır. Ancak zaten yapacağı yükselişi tamamlayan para birimi bu noktadan sonra düşüşe geçer ve yeni yatırımcıları yüksek oranda zarara uğratır.

  Dump ve Pump Piyasayı Nasıl Etkiler?

  Kripto para birimlerindeki pump ve dump hareketleri piyasanın işleyiş şeklini ve yatırımlar karşısındaki kar-zarar durumlarını etkiler. Bazı durumlarda şans eseri pump ve dump hareketlerinden yüksek kazanç elde etmek mümkün olabilir, ancak pump dump nedir ve çalışma sistemi nasıldır anlaşılırsa daha doğru yatırım kararları alınabilir. Bu nedenle öncelikle pump ve dump hareketlerinin nelere bağlı gelişebileceğini anlamak gerekir. Bu iki durum geniş kullanıcı gruplarının tek bir coin üzerindeki alım-satım işlemlerine bağlı gelişmenin yanı sıra, çeşitli haber ve manipülasyonlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle borsada dump ne demek denildiğinde, piyasadaki duruma göre farklı cevaplar verilebilir.

  Günümüzde kripto para birimlerine ait haberler özellikle sosyal medya platformlarında sıklıkla paylaşılmaktadır, ancak bu bilgilerin pek çoğu yatırımcılar için doğru ve faydalı değildir. Aksine yatırımcıları telaş ettirme üzerine kuruludur. Örneğin sosyal medya üzerinden belirli bir coin ya da borsa hakkında manipülatif haberlerin paylaşılması, o birimde varlığı olan yatırımcıların varlıklarını telaşla satmasına neden olur. Sonuç olarak belirli para birimlerinde büyük düşüşler yaşanır. Fiyat düşüşü beklendiği gibi ilerledikten sonra ise haberi çıkaran kaynaklar bu varlıklara düşük fiyattan giriş yaparlar ve yeniden pump hareketi yaşanır.

  Dump ve Pump’dan Yararlanma

  Pump ve dump ne demek coin yatırımcıları için oldukça önemlidir. Tıpkı dump hareketindeki gibi pump hareketi de benzer aşamalara tabiidir. Kısaca bu hareketler;

  • Yanıltıcı haberler
  • Sosyal medyada yansıtılan yanlış bilgiler
  • Değersiz para birimleri hakkında kandırma ve yüksek beklenti yalanı

  gibi çeşitli yöntemlerle belirlenir.

  Bu yanıltıcı hareketlerden korunarak zarara uğramamak için ise şu adımların takip edilmesi önerilir:

  • Öncelikle kullanılan terimlerden kripto pump nedir ve dump nedir iyice öğrenilmelidir.
  • Bu hareketler genellikle bilgisiz ve yeni yatırımcıları tuzağa düşürmek için planlanır. Bundan kaçınmak için hakkında haber çıkan coin ile ilgili whitepaper incelenmeli, güvenilen platformlar üzerindeki yorumlar okunmalı ve iyi analiz yapılmalıdır.
  • Herhangi bir para birimi analizi yaparken, genel piyasa hakkındaki haberlerin de takip edilmesi gerekir. Özellikle Bitcoin grafikleri bu anlamda iyi bir gösterge olabilir.
  • Analizlerin yatırım aralığına uygun grafiklerde incelenmesi doğru olur. Hızlı alım satım yapmak isteyenler günlük ve haftalık grafikleri değerlendirebilir. Uzun vade yatırım yapanlar ise daha uzun vadeli bir takip sağlayabilir.
  • Yatırım yapmadan önce o birim yakından takip edilmelidir.
  • Alım-satım işlemlerini destek ve direnç noktalarından yapmak mantıklı bir yatırım kararı olabilir.

  Özetlemek gerekirse, pump ve dump hareketleri anlık olarak yaşanabilir, dolayısıyla bu anlık hareketlerden her zaman korunmak mümkün değildir. Ancak belirli bir yatırım planını uygular ve sistematik ilerlerseniz yüksek risk almaktan kaçınabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  2 Yorumları

  1. Dump ve pump nedir merak edenler için çok güzel açıklayıcı bir makale.Tesekkurler.

  2. Kubilay Şençift Cevapla

   Çok bilgilendirici bir içerik olmuş,sayenizde hep merak ettiğim dump ve pumpın ne olduğunu biliyorum…emekleriniz için teşekkürler.

  Bir yorum Yaz