Radicle nedir, dünyaca ünlü Binance borsasında listelendikten sonra araştırılan bir soru oldu. Kod işbirliği için merkeziyetsiz ağ sunan Radicle ağı, platformlar yerine protokolleri kullanarak açık kaynak topluluklarına esnek altyapılar sağlayan bir proje. Aracılara güvenme gereksinimi ortadan kaldırarak doğrudan kod üzerinde işbirliği oluşturmaya yarayan bu ağın kripto para birimi ise Radicle, diğer adıyla RAD Coin. Bu yazımızda, ağ devamlılığı için büyük önem taşıyan ve kullanıcılara çeşitli avantajlar tanımlayan Radicle projesine yakından baktık ve akıllardaki RAD Coin nedir sorusuna yanıt verdik.

İçeridekiler

  RAD Coin Nedir?

  Radicle ağı, kullanıcıların açık protokoller üzerinde merkezi olmayan kod işbirliği yapmasını sağlayan ve geliştiriciliğin önünü açan bir proje olarak 2018 yılında ortaya çıktı. Kamu yazılım projelerini finanse etmede ve sürdürülebilirlik sağlamada etkili olan Radicle ağı, Alexis Sellier ile Eleftherios Diakomichalis tarafından kuruldu. Kripto para RAD Coin ise, ağ üzerinde ortak mülkiyet, yönetim ve sürdürülebilirlik için kullanılan yerel para birimi olarak piyasaya sürüldü. Temelinde Radicle projesi, güncel olarak kullanılan yazılımların pek çoğunun geliştiricilere yeteri şekilde esneklik tanımlamaması ve katılım teşviklerinden yoksun olması gibi sorunları çözmeyi hedefler. Bu amaçla kullanılan yerel para birimi RAD Coin geleceği ve hedef beklentileri ile yatırımcıların takip ettiği varlıklardan sayılır.

  RAD Coin ağda yönetim tokenı olarak kullanılmasının yanı sıra, akıllı sözleşmeleri aktifleştiren ve ücretleri düşürmede de görev yapan bir para birimidir. Geliştiricilerin yaptığı açıklamaya göre Radicle Coin nedir sorusu; “yazılım alanında işbirliği sağlamak için geliştirilen açık kaynak kodlu ve sürdürülebilir ağın ETH tabanlı tokenı” olarak yanıtlanır. Buna göre; Radicle fikir birliği katmanı barındırmaz, fakat tercih çözümü olarak Ethereum entegrasyon sistemini kullanır. Bu sistemle katılımcılar akıllı sözleşmeleri kullanabilir ve protokol mülkiyetinde ekonomik modeller oluşturabilir. Ayrıca proje değişmezliğini sağlama alma ve kuruluşlar arası işbirliği kurmada da sözleşmelerden faydalanılır.

  Eğer siz de Radicle Coin satın almak istiyorsanız buraya tıklayarak dünyanın en güvenli kripto para borsası olan Binance’ye üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  RAD Coin Kaç TL ve Dolar?

  RAD Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. RAD Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra RAD Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 RAD Coin 46.28 TL -1.05%

  1 RAD Coin $ 1.60 Dolar -1.05%

  Ayrıca RAD Coin piyasa değeri ise $ 79,693,378 dolardır. Aynı zamanda RAD Coin günlük $ 9,653,317 dolar hacime sahiptir.

  RAD Coin Geleceği Nasıl?

  2021 yılının ilk yarısında piyasaya sürülmesine rağmen, pek çok büyük borsada işlem gören Radicle geleceği kripto para yatırımcılarının ilgi alanına girer. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre Git’teki eşler arası yapıyı koruyarak, dağıtılmış sürüm kontrolünü güçlü şekilde inşa eden Radicle ağı pek çok açıdan fazlasıyla işlevseldir. Kod işbirliği sağlayarak geliştiricilere yeni olanaklar tanımlayan bu ağ, Ethereum altyapısını kullandığı için açık kaynak kodlu çalışmaların etkili şekilde sürdürülmesini sağlar. Merkezi olmayan kuruluşlara ve küresel işletmelere çeşitli avantajlar sunar.

  Github ve Gitlab gibi kaynaklarda yer alan projeler de açık kaynak kodludur, fakat bu fikre ters olarak merkezi sunuculara sahiptirler. Bu nedenle geliştirme yapmak ve işbirlikçi bir katılım sağlamak mümkün değildir. Github’dan farklı olarak kullanıcılara sunduğu avantajlar Radicle Coin geleceği açısından fazlasıyla olumlu görünmektedir. Bu avantajlar şu şekilde listelenir:

  • Radicle, kullanıcıların üçüncü taraflara güvenmek zorunda olmadan kod paylaşmasına izin verir ve herhangi bir merkezi sunucu bulundurmaz. Ek olarak, açık anahtarlı kripto tarafından desteklenen Git üzerine kuruludur.
  • Radicle Orgs açık kaynaklı projeleri merkeziyetsiz hale getirir ve kullanıcılara akıllı sözleşmeler aracılığıyla projelere erişme izni tanımlar. Bu sayede proje yönetimi ve paylaşımı çoklu imzalarla sağlanabilir.
  • Ağ katılımcıları kendi altyapılarına sahip olarak tam kontrol kazanırlar. Bu sayede tamamen ücretsiz kodlara herkes erişim sağlar.
  • Radicle katılımcıları istediği topluluğa destek olma imkanına sahiptir. Toplulukla birlikte hareket etme sistemi, kullanıcıların NFT topluluklarını fonlamasına, projelere sponsor olmasına ve topluluk yönetiminde görevlendirilmesinde etkilidir. Bu yöntemlerin tamamında kullanılan RAD Token, katılımcılara kendi değer akışını oluşturma izni verir.

  Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse Ethereum geleceği nasıl ve TKO Coin geleceği nasıl gibi inceleme ve yorum yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  RAD Coin Yorumları Neler?

  Yatırımcıların büyük bir ilgiyle takip ettiği projelerden olan RAD Coin yorum ve analizleri, platformun Github gibi merkezi kod platformlarından farklı sistemiyle öne çıkar. Buna göre herhangi bir kapalı yığını bulunmayan tamamen açık kaynaklı Radicle ağı, gelecekte büyüme potansiyeli taşımaktadır. Ağın yönetim tokenı olarak kullanılan Radicle Coin ise kullanıcılara sunduğu avantajlar ve farklı kullanım biçimleri nedeniyle gelecekte beklenen ağ büyümesinden olumlu yönde etkilenebilir. Ağ yerel tokenı RAD Coin arzı 99,999,620 adet ile sınırlı olduğu için gelecekteki büyümeyle birlikte token kıtlığı görülebilir. Böyle bir durumun oluşmasının ise RAD Coin fiyatının artmasına neden olması beklenmektedir. Bu artılarının yanı sıra Radicle, sunduğu şu farklılıklar ile de değerlenmeye hazır bir projedir:

  • Radicle’daki bütün bileşenler tamamen denetlenebilir, genişletilebilir ve değiştirilebilir özelliktedir.
  • Tamamen açık protokoller üzerine inşa edildiğinden, işbirliğini kontrol eden ayrıcalıklı kullanıcılar, özel sunucular ya da şirketler yoktur.
  • Genelde olan istemci-sunucu modelinin yerine eşler arası altyapı bulunur.
  • Ağ, varsayılan olarak global özellikli değildir. Aksine, takibe alınan projelere ait sosyal grafikleri, hangi içerikte yer aldığı, etkileşimde bulunma durumları ve kopyalanma gibi detayları belirler niteliktedir.
  • Temelinde çarşı tarzı geliştirme sağlamayı hedefler. Bunun için projelere katkı sağlayanları birleştiren tek bir ana dal barındırmaz. Eşlerin yine eşlerce birleştirilen ve geliştirilen projeler hazırlamasına, ek olarak proje görüşlerini korumasına yardımcı olur.
  • Ethereum merkezi olmayan kuruluşlarını kullanır ve hiyerarşik yönetim modelini ortadan kaldırır.
  • Şirket olarak çalışmaz, kendi kendini sürdürebilir. Bu yönüyle topluluğa aittir ve yönetim hakları token sahiplerine devredilmiş durumdadır.

  Uzmanlara göre bu işlevsel ağ, sunduğu avantajlar nedeniyle yerel tokenı hakkındaki beklentilerin de artmasını sağlar. Özellikle Ethereum altyapısını kullanması nedeniyle yapılan Rad Coin yorumları genel anlamda oldukça umut vadeder. Geliştiricilere gerçek işbirliği sağlamayı hedefleyen proje, Ethereum ve DeFi’den gelen ortak bir güce sahiptir. Bu nedenle gelecekte RAD coin grafik ve fiyatlamasında hızlı yükselişler görülebilir.

  RAD Coin Amacı ve Projesi

  Radicle, eşler arası geliştiriciliğin önünü açmak için katılımcılarına çeşitli haklar tanır. Ağ katılımcılarının fazla kopyaları tutma, yerel verileri seçme ve eşlerle paylaşma gibi avantajları olur. İlgili verileri paylaşma özelliği yapılan RAD yorum ve gelecek beklentilerinin şekillenmesinde son derece etkilidir. Buna göre; diğer adıyla çoğaltma olarak bilinen bu özellik nedeniyle RAD Coin kullanımının artması beklenmektedir. Ek olarak RAD Coin kullanıcılara şu avantajları sunar:

  • Upstream masaüstü uygulaması ile kullanıcılar kimlik oluşturabilir, kod saklayabilir ve daha sonra ağdaki diğer kişilerle işbirliği yapabilir.
  • Radicle Orgs, Github ve Gitlab gibi kuruluşlara alternatif olarak geliştirilen tam merkeziyetsiz, bağımsız ve güvenilir bir ağ sunar.
  • Eşler arası ağ sayesinde katılımcılar küresel olarak merkeziyetsiz depolama avantajı kazanır.

  Özetle RAD Coin amacı nedeniylegelecekte değerlenme potansiyeli taşımaktadır. Ağ, planladıklarını gerçekleştirmeyi başarırsa yerel token fiyatlamasında da yükselen bir grafik oluşabilir. Fakat her kripto para birimi gibi RAD Coin de yüksek risk barındıran volatil bir üründür. Bu nedenle kısa sürede yükselip düşerek yatırımcısını olumsuz etkileyebilir. Ancak açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz işbirliği fikrini gerçekleştirmesi nedeniyle genellikle uzmanların takdirini kazanmış bir projedir. Yine de yatırım yapmak isteyenlerin kendi riskini alarak hareket etmesi ve marketin yüksek volatilitesine karşı hazırlıklı olması gerekir. Bu aşamada RAD Coin haber ve analizlerinin incelenmesi faydalı olabilir. Burada paylaşılanlar ise yatırım tavsiyesi olarak görülemez ve yatırımcı pozisyonları karşısında sorumluluk kabul etmez.

  RAD Coin Nereden Alınır?

  Eğer siz de RAD coin nasıl alınır diye merak ediyorsanız RAD coin şu an Binance üzerinde listelenmektedir. Buraya tıklayarak Binance’ye üye olabilir ve RAD Coin gibi yüzlerce kripto paraya yatırım yapabilirsiniz.

  Ayrıca kripto para dünyasına daha da hakim olmak istiyorsanız site içerisinde bulunan Binance Tr referans kodu nedir ve Likitide nedir gibi blog yazılarımızı da okuyarak bu dünyaya daha fazla hakim olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  1 Yorumu

  1. Ayca ozdemir Cevapla

   Radicle coin ve geleceği ve yorumları ile alakalı tüm bilgileri sayenizde öğrendim

  Bir yorum Yaz