Kripto para SafeMoon, son zamanların en fazla konuşulan kripto para birimlerinden biri. Yakaladığı hızlı fiyat artışı ile kısa sürede kripto para dünyasının popüler varlıklarından olan bu para birimi, DeFi projesi olmasıyla öne çıkıyor. Peki oldukça kısa bir süre önce piyasaya sürülmesine rağmen, bu kadar popüler olmayı başaran SafeMoon Coin nedir ve özellikleri nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim ve Safemoon geleceği hakkında bilgi sahibi olalım.

İçeridekiler

  Safemoon Coin Nedir?

  8 Mart 2021 tarihinde John Karony tarafından piyasaya sürülen SafeMoon Coin, bir DeFi projesi olarak ortaya çıktı. Kısa sürede yakaladığı fiyat artışı ile yatırımcıların ilgisini çeken SafeMoon ismi, “Aya Güvenli Gidiş” anlamından yola çıkarak tasarlandı. Kripto markette aya gidiş fikrinin ilk olarak Dogecoin ile çıkmış olması, SafeMoon nedir ve ne işe yarar gibi soruları da beraberinde getirdi. Bitcoin ve diğer kripto varlıklara benzer şekilde işleyen SafeMoon, çoğu para biriminin tersine dalgalı fiyat sorunlarını ortadan kaldırmayı hedefler. Bunu da merkezi olmayan finans belirteci (DeFi) olarak sürdürmeye çalışır.

  Eşler arası değişimi teşvik eden SafeMoon, blok zincirde yer alır; fakat herhangi bir borsayı ya da finansal kurumu aracı olarak kullanmaz. Toplam arzı ilk başlarda 1 katrilyon olarak belirlenen Safemoon; fiyatı arttıktan sonra satış baskısı oluşturarak düşüşe geçen kripto varlıklardaki sorunlara odaklanır. Bu nedenle de dengeli bir fiyat istikrarı yakalamayı hedefler. Kullanıcılarına alım satım yerine SafeMoon Coin varlıklarını elde tutmayı teşvik eden protokol şu özellikleri ile öne çıkar:

  • Topluluk Odaklı Sistem: Topluluk odaklı ve adil şekilde gerçekleşen lansman sonrasında, geliştiriciler ellerindeki bütün tokenları yakma kararı aldı ve lansmana herkesle birlikte katıldı. Bu şekilde token dağıtımı adil şekilde gerçekleşti, herkes eşit hakka sahip oldu.
  • Otomatik LP: Protokoldeki her alım satım işlemi, borsaların kullandığı birden fazla havuza otomatik likidite sağlar. Bu sistem; merkeziyetsiz borç alıp verme, ticaret ve farklı yatırım işlevlerini desteklemek için kullanılır.
  • RFI Statik Ödül Mekanizması: Varlık sahipleri, SafeMoon Coin bakiyelerini süresiz olarak uzun vade cüzdanda tuttuklarında, pasif getiri elde ederler. Statik Ödül Mekanizması, varlık satışını azaltan ve dolayısıyla fiyat istikrarı yakalamaya yarayan bir özelliktir. Kullanıcıların varlıklarını satışa çıkarmak yerine elde tutmayı tercih etmesi, SafeMoon Coin’in stabil fiyata ulaşmasına yardımcı olur.

  Safemoon Coin Kaç TL ve Dolar?

  Safemoon Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. Safemoon Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra Safemoon Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 Safemoon Coin TL

  1 Safemoon Coin Dolar

  Ayrıca Safemoon Coin piyasa değeri ise dolardır. Aynı zamanda Safemoon Coin günlük dolar hacime sahiptir.

  Safemoon Coin Geleceği

  DeFi sektöründeki önemli sorunlardan biri, yeni kullanıcıların yüksek APY oranlarına kolay erişim sağlayamamasıdır. Çoğu analiste göre, sunduğu farklı özellikler ile bu sorunun önüne geçmeyi hedefleyen SafeMoon Coin geleceği, genel olarak olumlu görünmektedir. SafeMoon protokolünde, aşırı fiyat dalgalanmasının önüne geçen bir mekanizma uygulanır. Bu mekanizma, günlük kripto alım satımını caydırıcı bir etkiye sahiptir ve yatırımcıları varlıklarını uzun vade elde tutmaya teşvik eder.

  Token satışını sınırlandıran, fiyat istikrarı yakalamaya yardımcı olan ve fiyat yastığı etkisi oluşturan sistem; ticaret yapanların satış yapmadan önce düşünmesini sağlar ve mevcut coin sahiplerine ek avantaj sunar. Bu sayede pazar çöküşüne engel olur ve ani fiyat düşüşlerini azaltmayı hedefler. Yatırımcıyı koruyan bu sistem, SafeMoon Coin yorum ve beklentilerine bakıldığında en fazla öne çıkan özelliktir. Uzun vadede fiyat istikrarı yakalamaya ve geniş pazara ulaşmaya yardımcı olması beklenir.

  Siz de dünyanın en güvenli ve en büyük kripto para borsası Binance üzerinden yüzlerce coin satın alabilirsiniz. Eğer hala üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve size özel ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan Binance referans kodundan faydalanabilirsiniz.
  Eğer başka coinlerin de geleceğini merak ediyorsanız BNB coin ve AMP coin gibi diğer inceleme yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  Safemoon Coin Yorumları

  Her kripto para borsasında yer almayan SafeMoon yorumları ve beklentileri konusu, uzun vade yatırımcıların merak ettiği konulardan biri. Gate.io, BittMart, WhiteBIT ve PancakeSwap gibi borsalarda listelenen SafeMoon Coin’in bu kadar ilgi görmesinin nedenlerinden biri, düşük fiyatıyla beraber getirebileceği yüksek kazanç oranı; diğeri ise Dogecoin ile olan benzerliği. Ancak SafeMoon projesinin arkasında, Doge’nin aksine belirli bir otorite bulunmuyor. Bu nedenle, bu varlıkta gelecek hareketinin tam olarak ne olacağı kestirilemiyor. SafeMoon Coin’in ilerleyen günlerde çeşitli ortaklık ve anlaşmalara imza atması, finansman sayısını artırarak yatırımcılarına ciddi kazançlar getirebilir. Ancak güncel olarak projede yapılan bir anlaşma bulunmuyor. Dolayısıyla analistler, SafeMoon Coin beklentileri hakkında net bir yorum yapamıyor.

  Safemoon Coin Projesi

  SafeMoon Projesi Ve Avantajları Nelerdir
  SafeMoon Projesi Ve Avantajları Nelerdir

  SafeMoon, otomatik likidite oluşturma ve RFI belirteçlerinin bir arada kullanıldığı bir merkeziyetsiz finans protokolüdür. Değiştirilemeyen token (NFT) değişiminin yanı sıra, çeşitli yardım projeleri ve kripto eğitim uygulamalarına da destek olan SafeMoon Coin projesi 3 ana işleve sahiptir: Bu işlevler; Yansıma, Yakma ve LP Edinme olarak sıralanır.

  • Yansıma: SafeMoon protokolünde uygulanan Yansıtma Mekanizması, pek çok sorunu ortadan kaldıran bir sistemdir. Buna göre; kullanıcılara dağıtılan ödül, işlemdeki coin miktarıyla doğru orantılıdır. Diğer kripto para birimlerinde uygulanan yüksek APY (Yıllık Yüzde Getiri) oranlarına bağlı olarak, aşırı token satımıyla birlikte gelen dip fiyatların önüne geçmek için ideal bir yöntemdir. Yansıma sistemi, satış baskısını azaltmayı hedefler. Ayrıca, token sahiplerine elde tuttukları varlık miktarına bağlı olarak, daha yüksek yüzdelerle kazanç imkanı sunar. Bu sayede daha fazla kullanıcının SafeMoon Coin bulundurmasını teşvik eder.
  • Yakma: Kripto para birimlerinde zaman zaman yakma işleminin uygulanması, piyasadaki coin arzını düşürdüğünden fiyata olumlu yönde etki eden bir sistemdir. Ancak yakma işleminin sürekli şekilde yapılması, her zaman iyi olmayabilir. Bunun yerine, geliştirici ekibin kontrol ettiği ve başarıya göre uygulanan yakmalar, topluluğun ödüllendirilmesini sağlar.

  SafeMoon’da uygulanan manuel yakma işlemleri, herkes için faydalı ve bol ödüllü bir stratejiye sahip olmayı hedefler. Resmi internet sitesinde toplam yakılan coin miktarı ve dolaşımdaki arz gibi bilgileri şeffaf şekilde veren protokol, bu anlamda kullanıcı güvenini de kazanmayı hedefler. İlk başlarda toplam arzı 1 katrilyon olarak belirlenen SafeMoon Coin arzı da ara yakmalar sayesinde ciddi oranda düşmüştür.

  • LP Edinme: SafeMoon LP mekanizması, kullanıcılarına iki farklı fayda sağlar. Bunlardan ilki, satıcı ve alıcı emilerine karşılık gelen tokenların, LP mekanizmasına eklenmesi ve bunun sonucunda belirli bir fiyat tabanına erişmesidir. Diğeri ise, ceza yöntemidir. Buna göre; varlık satışı yapan kullanıcılardan %10 vergi kesilir ve kesilen verginin %5’i mevcut varlık sahiplerine ödül olarak dağıtılır, kalan %5 ise ikiye bölünür ve yarısı likidite çiftine eklenir, diğer yarısı sözleşme aracılığı ile BNB’ye satılır.

  Bu sistem, SafeMoon Coin varlıklarını elde tutan kullanıcıları ödüllendirmeye yöneliktir ve varlık satışına ceza getirerek istikrar yakalamayı amaçlar. Alınan vergi, varlık likiditesine eklenir ve fiyata belirli bir taban sağlar. LP’nin artması HODL mantığını teşvik eder ve elde tutan kullanıcılar için fiyat yastığı oluşturur. Balinaların eldeki tokenlarını bir anda satmasını önleyerek, büyük fiyat düşüşlerinin de önüne geçmeyi hedefler.

  Safemoon Coin Gelecek Beklentisi

  SafeMoon Gelecek Beklentisi Ve Yorumları
  SafeMoon Gelecek Beklentisi Ve Yorumları

  Alım satım işlemlerinde %10 vergi sistemi uygulayan SafeMoon Coin kısaltması SafeMoon olarak geçer. Bu sistemde, kesilen verginin yarısının HODL’culara (uzun vade elde tutan yatırımcı) dağıtılması, diğer yarısının ise yakılması uzun vadede fiyat beklentisini artıran bir etkidir. Ayrıca Bitcoin Cash’e benzer şekilde, SafeMoon piyasa değerinin %25’ine ulaşmayı hedefleyen SafeMoon Cash projesinin de önünü açan platform, yatırımcının uzun vadede değerli varlıklara sahip olmasını hedefler. Bunun için varlık sahiplerini ödüllendiren ve istikrarlı piyasa değerine ulaşmaya çalışan bir mekanizmaya sahiptir.

  Belirli bir fiyat istikrarı yakalamak ve diğer pek çok kripto para biriminde gerçekleşen satış baskısının önüne geçmek için çalışmalar yapan SafeMoon geleceği ve beklentileri, genel olarak pozitif görünmektedir. Sıklıkla Dogecoin ile karşılaştırılan ve ona rakip olarak gösterilen SafeMoon Coin’de, en yaygın beklentilerden biri fiyatın 1 dolara ulaşmasıdır. Ancak analistler, kripto para piyasasındaki hızlı hareket ve ani düşüşlere karşı yatırımcıları uyarır. Çok volatil kripto marketteki genel fiyatlamanın Bitcoin’deki hareketlere bağlı olması, her altcoin gibi SafeMoon Coin’i de yakından etkiler. Bu nedenle her yatırımcının kendi analiz ve araştırmasını yaparak, alım satım işlemlerine başlaması ve yatırımlarını buna göre şekillendirmesi önerilir.

  SafeMoon Coin Nereden Alınır?

  Hızlı yükselişi ile dikkat çeken SafeMoon coin yatırımcılara Safeemoon nereden alınır sorusunu sordurmaya başladı. Biz Kripto Para Dünyası olarak okurlarımıza her zaman Binance borsasını önermekteyiz. Binance hem en büyük kripto borsası olması nedeniyle hem de düşük komisyon oranları ile en iyi seçenek gibi görünüyor. Siz de buraya tıklayarak Binance’ye üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Eğer farklı kripto para borsaları hakkında da bilgi almak istiyorsanız en iyi Bitcoin siteleri yazımızı okuyabilirsiniz.

  Ayrıca Safemoon nasıl alınır diye hala merak ediyorsanız bilinen en iyi noktalardan bir tanesi de PancakeSwap borsasıdır.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  1 Yorumu

  1. safemoin coin gerçekten çok artışta olan yatırımcıların kazançlarının katlandığı bir coin

  Bir yorum Yaz