Kripto para birimlerinden olan Dogecoin, Elon Musk’ın da desteğiyle hızlı bir artış yakalamış ve yatırımcısına yüksek kazanç imkanı tanımıştı. Adını Japon köpek cinsinden alması ve logo tasarımı Dogecoin’i andıran Shib Coin, resmi internet sitesinde “Dogecoin Katili” olarak anılıyor. Pek çok kişinin sonraki Dogecoin olarak nitelendirdiği Shib Coin Elon Musk tweet ve yorumlarıyla inanılmaz bir artış yakaladı ve herkesin ilgisini çekmeyi başardı.

İçeridekiler

  Shiba Coin Nedir?

  Kısaltması Shib olan Shiba Coin, kısa sürede %300 bine yakın artış göstererek borsaların desteğini aldı ve kripto para yatırımcılarının radarına girdi. Dogecoin’in kısa sürede artarak CoinMarketCap kripto para listesinde 4. sırayı almasındandan sonra yatırımcılar, bir sonraki Dogecoin’i aramaya başlamıştı. Buna en iyi örnek olarak yüksek artış yakalayan Shib gösterilmeye başlandı. Bu nedenle “Shib Coin nedir ve nereden alınır?” soruları her geçen gün daha popüler hale geldi.

  Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Ve Shiba Coine yatırım yapabilirsiniz.

  Ethereum ERC-20 token standartlarını kullanarak piyasaya sürülen Shib, Ryoshi adında kim olduğu tam olarak bilinmeyen biri tarafından ortaya çıktı. Oluşumu sırasında hazırlanan akıllı sözleşmeye göre, toplam arzının yarısı satış işlemlerine ayrıldı. Diğer yarısı ise Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e gönderildi. Merkeziyetsiz bir topluluk kurma deneyi olarak tanımlanan Shiba Coin, logo tasarımı ve adını Dogecoin gibi bir köpek cinsinden alması nedeniyle kısa sürede sosyal medyada tanınır hale geldi. Art arda farklı kripto para borsalarında listelenmesi ve Elon Musk gönderilerinin de etkisiyle hızlı bir yükseliş hareketi sergiledi. Bu nedenle pek çok yatırımcı hala “Shiba Inu nedir ve alınır mı?” gibi sorular sorarak yatırımlarını şekillendirmeye çalışıyor. Biz de sizler için bu soruları yanıtladık ve Shib coin yorumunda bulunduk.

  Shiba Coin Kullanım Amacı ve Projesi

  Dogecoin’e benzer yapısıyla dikkat çeken Shiba Coin amacı ile de benzer bir kullanım sunuyor. Tıpkı Doge gibi, şaka amaçlı piyasaya sürülen Shib Coin, bir yandan da deneysel bir nitelik taşıyor. Merkezi olmayan bir topluluk üretme amacı olan Shiba Coin, piyasaya sürüldükten sonra Elon Musk’ın paylaşımları doğrultusunda hızlı bir artış yakaladı. Merkezi olmayan ShibaSwap’ı kullanmak için teşvik niteliği taşıyan Shib, yakaladığı yükseliş hareketiyle bütün kripto para piyasasının dikkatini çekti. Japon cinsi bir köpek cinsi logo tasarımı, sosyal medyada popüler olması ve ismi nedeniyle sonraki Dogecoin olarak adlandırılan proje, resmi internet sitesinde ise “Dogecoin Katili” olarak tanıtılıyor.

  Shiba Inu; Bone, Leash ve Shib isimli 3 farklı tokenden meydana gelen bir proje olmasıyla dikkat çekiyor. ShibaSwap’ın belirli güvenlik testlerini geçmesinden sonra, kullanıcıların sahip oldukları varlıklar sayesinde ödül kazanmasına izin veren projede Shib Coin ile stake özellikleri de mevcut. Shiba Inu projesinin arkasında tam olarak kimlerin olduğu ve nasıl bir çalışma politikasına sahip oldukları belirsizliğini koruyor. Ancak projeyi ortaya atan kişinin Ryoshi lakabını kullandığı biliniyor. Herhangi bir kuruluştan yardım almadan, paralı bir geliştirici kullanmadan, tasarım ekibine sahip olmadan ve pazarlama ekibi bulunmadan ortaya atılan proje; merkeziyetsizlik ilkesini test etmeyi amaç edinmiş durumda.

  Kurucu Ryoshi’ye göre proje; hiçbir şeye sahip olmayan bir kişinin hiçlikten ne kurabileceğini görmek amacı da taşıyor. Proje kurucusu, diğer altcoinlerin tersine projenin piyasaya sürülmesi sırasında cebinden para harcamadı ve sunduğu ürünün bir kısmını kendine arz etmedi. Tersine herkes gibi piyasaya sürüldükten sonra marketten alım yapmak zorundaydı. Kuruc isim de dahil olmak üzere bu projede borsalama ve pazarlama gibi işlemlere de maliyet ayrılmış durumda değil. Bu nedenle de oldukça organik bir büyüme gösteriyor.

  Shiba Coin Gelecek Beklentileri. Shiba Coin Alınır Mı?

  Shib, yüksek fiyat artışıyla dikkatleri üzerine çektikten sonra, pek çok yatırımcı “Shib Coin artar mı ve Shib Coin geleceği nedir?” diye merak etmesine sebep oldu. Shib Coin, listelendiği kripto para borsaları üzerinden alınabilir. Uniswap gibi merkeziyetsiz borsaların dışında Binance, Gate.io, Poloniex, OKEx ve Hotbit gibi borsalarda çeşitli işlem paritelerini kullanarak işlem yapmaya uygundur.

  Yüksek fiyat artışı yakaladıktan sonra marketle birlikte geri çekilen Shib analistlere göre olumlu bir duruş sergiliyor. Analistlerin Shib Coin yorum hakkındaki görüşleri yakın zamanda Dogecoin’in tahtına oturması ihtimalinin bulunduğunu söylüyor. Pek çok analist, bu kriptonun 2021 yıl sonunda ve uzun solukta yükselmesini bekliyor. Fakat kripto para piyasasında yapılan her türlü yatırımda, bireylerin kendi risk ve analizlerini göz önünde bulundurmaları da gerekiyor. Unutmamak gerekir ki buradaki hiç bir yazı yatırım tavsiyesi değildir, yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

  Shib Coin Nereden Ve Nasıl Alınır?

  Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance üzerinden siz de Shiba Token’a yatırım yapabilirsiniz. Eğer hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak size özel ömür boyu %10 komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  2 Yorumları

  Bir yorum Yaz