Kripto para piyasalarında en merak edilen konulardan olan Short ve Long işlemler, yatırımcılara yüksek kazanç imkanı tanıyan riskli hamlelerdir. Marj ticaret hareketlerinden olan short işlemlerinde borsa komisyon oranları ve fonlama miktarı işleme göre değişebilir. Bu yazımızda Short işlemin ne olduğunu ve nasıl açıldığını sizlere anlatmaya çalıştık. ve kripto short ne demek sorusunu yanıtladık.

İçeridekiler

  Short Açmak Ne Demek?

  Genellikle kaldıraçlı piyasalarda kullanılan ve yatırımcının elindeki paradan çok daha fazlasını borsadan borç alarak işlem açmasına izin veren short pozisyonlar, yüksek getiri imkanı sunan işlemlerdir. Bu nedenle de pek çok yatırımcı “short işlem nedir?” sorusunu sormaktadır. Short açmak Türkçe’ye “kısa pozisyon” olarak çevrilmiştir ve bir kriptoda short işlem açmak, fiyat düşüş beklentisini gösterir. Elindeki kripto para değerlerinde düşüş bekleyen yatırımcılar, önlem olarak short işlem açarlar. Bunun tersi olan long işlemlerde ise fiyatta artış beklenir ve pozisyon “uzun pozisyon” adını alır.

  Short pozisyonlarında terste kalmamak ve yatırımlarınızı kaybetmemek için öncelikle piyasa analizi yapmış olmanız gerekir. Aşırı alım düzeyine ulaşan piyasalarda düşüş beklemek normaldir. Çünkü uzun süren yükseliş hareketlerinden sonra kripto para piyasaları genel bir doygunluğa erişir ve trendlerde düşüş gözlenebilir. Kısaca düşüş beklediğiniz durumlarda bu düşüşlerden para kazanmayı sağlayan durumdur Short açma şlemi. Uzun süre direnç bölgesini aşamayan ve aynı bölgede akümüle olan kripto paralarda, piyasanın analizini yaparak short işlem açmak yatırımcıların kazanç elde etmesini sağlayabilir.

  Yatırımcıların merak ettiği “short pozisyon açmak ne demek?” sorusu, bir yandan borsaya borçlanma anlamına da gelir. Çünkü kaldıraçlı işlemlerle açılan short pozisyonlarda, yatırımcılar ellerindeki paradan daha fazlasıyla işleme girebilirler ve daha yüksek kazanç imkanı elde ederler. Bu tarz işlemlerde, düşük risk alarak parayı hacimli şekilde yürütmek gerekir. Aksi halde vadeli piyasalarda açılan short işlemler, yatırımcıların ciddi kayıp yaşamasına sebep olabilir.

  Eğer hala Binance üyesi değilseniz siz de buraya tıklayarak Binance’e kayıt olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  Binance Short Açmak.

  Binance Short Açmak. Binance Short İşlem Nasıl Yapılır?
  Binance Short Açmak. Binance Short İşlem Nasıl Yapılır?

  Kaldıraçlı ve vadeli piyasalarda uygulanan long ve short işlemleri, desteklenen kripto para borsalarında açılabilir. Bu borsalar arasında en fazla tercih edilenlerden biri, kendini kanıtlamış Binance borsasıdır. Yatırımcıların Binance short açmak ile yüksek getiri sağlama imkanları olur. Ayrıca buraya tıklayarak kaldıraçlı işlemleri anlattığımız yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

  Binance Short Nasıl Açılır?

  Bir çok kullanıcı Binance’de short işlem nasıl açıldığını merak etmekte. Binance borsasında short işlem açmak için öncelikle vadeli işlemler yani Futures hesabı açmanız gerekir. Bu hesabı açarken size verdiğimiz indirim linkinden girerseniz, yaptığınız bütün işlemlerde %10 komisyon indirimi kazanırsınız. Tarayıcı üzerinden vadeli işlem hesabı açmak için öncelikle Binance’te kullandığınız dili İngilizce’ye çevirmeniz gerekir. Çünkü Türkçe dil desteğinde vadeli işlemler seçeneği bulunmaz.İngilizce menüden sırasıya Derivatives ve USDs-M Futures kısımlarına tıklayarak hesabınızı açabilirsiniz. Futures hesabı mobil uygulama üzerinden de açılabilir. Uygulamadaki “vadeli işlemler” kısmına tıklayarak hesabınızı açabilirsiniz.

  Binance’te COIN-M ve USDs-M olmak üzere iki tip vadeli işlem kısmı bulunur. COIN-M kısmı sahip olduğunuz coinler üzerinden işlem yapmanıza izin verirken, USDs-M USDT paritesinde işlemlere izin verir. Bunlardan daha çok USDs-M tercih edilir. Short işlem açabilmek için, vadeli işlemler hesabınızı açtıktan sonra ana hesabınızdan buraya USDT aktarmanız gerekir.

  Cüzdana istediğiniz tutarı aktardıktan sonra short pozisyon alabilirsiniz. Öncelikle short işlem açmak istediğiniz altcoini seçmeli, izole ve çapraz kaldıraç seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Bunlardan izole seçeneği herhangi bir olumsuz durumda işlemde kullandığınız paranın likidite olmasına izin verirken, çapraz cüzdandaki bütün paranızın kaybedilmesine yol açabilir.

  Seçtiğiniz coin paritesinin yanındaki 5x 10x gibi gözüken değerlere tıklayarak kaldıracınızı ayarlayabilirsiniz. Binance 125x’e kadar kaldıraç yapmanıza izin verse de maksimum 10x’e kadar kaldıraç yapmak, kayıp riskini düşürmede önemlidir. Seçtiğiniz paritede kaldıraç miktarını, alım fiyatını ve pozisyon büyüklüğünü ayarladıktan sonra short emrinizi oluşturabilirsiniz. Emir girdiğiniz fiyat karşılığında alıcı olması durumunda gerçekleştirilir.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz