Soğuk cüzdan oluşturma, son dönemde kripto para güvenliği sağlamak için en sık tercih edilen yöntem olarak geçiyor. Varlıkları çalınma, hacklenme ve kaybolma gibi risklere karşı koruyan soğuk cüzdanlar, yüksek güvenlik önlemlerinin yanı sıra kullanım kolaylığı ile de dikkat çekiyor. Kripto para birimlerine olan ilginin artış göstermesi, her geçen gün daha fazla kişinin soğuk cüzdanlar hakkında araştırma yapmasına neden oluyor. Bu yazımızda varlıklara tam koruma getiren soğuk cüzdanları yakından inceledik, soğuk cüzdan nedir ve nasıl kullanılır gibi en sık sorulan sorulara yanıt aradık.

İçeridekiler

  Soğuk Cüzdan Nedir?

  Kripto para yatırımı olanlar için varlıkları saklamak için iki tip cüzdan bulunur. Bunlar soğuk ve sıcak cüzdanlar olarak bilinir. Yaygın olarak araştırılan soğuk cüzdan ne demek konusuna girmeden önce, sıcak cüzdanın ne olduğunu açıklamak gerekir. Sıcak cüzdanlar, internet bağlantısı gerektiren ve bir takım mobil kimlik doğrulama uygulamaları ile ulaşılan cüzdanlardır. Kripto para borsaları veya platform üzerinde çalışan sıcak cüzdanlar, internetten gelen saldırılara açıktır. Fakat oldukça hızlı çalışır ve kripto para ticaretini fazlasıyla kolaylaştırır.

  Soğuk cüzdanlar ise internete bağlı olmadığından, daha güvenli bir koruma sunar ve internetten gelen saldırılara karşı kapalıdır. Yani bu cüzdanları kullanmak için i̇nternet bağlantısına gereksinim yoktur, ayrıca cüzdan sahibi dışında birinin soğuk cüzdana müdahale etmesi de mümkün değildir. Çünkü her soğuk cüzdan sadece sahibine özel bir hesap anahtarı ile erişilebilir hale gelir. Dolayısıyla soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanlara göre daha yüksek varlık koruması sağlar. Ancak daha az kullanışlı olması nedeniyle, genellikle uzun vade yatırımları güven içinde saklamak için tercih edilir. En kullanılan yöntem ise, sık ticareti yapılan varlıkları sıcak cüzdanlarda tutmak, gerektiğinde borsa cüzdanlarını kullanmak, uzun vade yatırımları ise soğuk cüzdanda saklamaktır.

  Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır?

  İnternet bağlantısı gerektirmeyen soğuk cüzdan nedir nasıl alınır, en sık araştırılan konulardandır. Düzenli kripto para yatırımı yapanlar için varlıkları daha güvenli bir ortamda saklamaya izin veren soğuk cüzdanlar, kişiye özel bir hesap anahtarı ile çalıştırılır. Bu nedenle cüzdan alınırken verilen hesap anahtarının kimseyle paylaşılmaması ve güvenli bir yerde saklanması gerekir. Aksi halde soğuk cüzdanda tutulan bakiyeye dışarıdan birinin erişmesi mümkün olabilir.

  Soğuk cüzdanlar genellikle benzer şekilde çalışır ve kağıt ile donanım olmak üzere ikiye ayrılır. Bu nedenle soğuk cüzdan nasıl alınır sorusuna verilecek yanıt, tercih edilen cüzdan tipine göre değişiklik gösterir.

  Kağıt Cüzdan: Kağıt cüzdanlar, çevrimiçi siteler üzerinden oluşturulur ve cüzdana indirilerek ya da çıktı alınarak kullanılır. Kağıt cüzdanların üzerinde kripto adresi ve kişisel anahtar QR kod halinde yazılıdır. Bu kodlar daha sonra, soğuk cüzdan Binance arasında bakiye transferi yapmak için kullanılabilir. Bu sayede borsa üzerindeki varlıklar cüzdana çekilerek saklanabilir. Ek bir özelliği olmayan kağıt cüzdanlarda, anahtar cüzdan sahibi tarafından kontrol edilir ve saklama işlemi için i̇nternet bağlantısı gerekmez.

  Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan Binance referans kodu avantajlarından faydalanabilirsiniz.

  Donanım Cüzdan: Donanım cüzdanlar ise son dönemde daha sık tercih edilen cüzdanlardandır. Genellikle yüksek miktarda bakiyenin uzun süre saklanması için kullanılır. Pek çok donanım soğuk cüzdanında cihazı korumak için PIN kodu kullanılır ve ek olarak bu kodun kaybolması halinde kullanmak üzere bir kurtarma anahtarı da mevcuttur. Hardware olarak da bilinen donanım cüzdanların içindeki varlıklar, internetin risklerinden bağımsız şekilde saklanır. Cüzdan sahibi istemediği sürece herhangi bir işlem yapmak zorunda değildir, dolayısıyla donanım cüzdanlar en güvenli kripto para cüzdanları olarak bilinir.

  Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

  Çeşitli güvenlik endişeleri nedeniyle, soğuk cüzdan nasıl kullanılır sorusu her geçen gün daha fazla araştırılıyor. Kağıt veya donanım cüzdanlarından birini tercih ederek, kripto varlıkları güven içinde saklamak ve internetin risklerinden uzak tutmak mümkün oluyor.

  Kağıt cüzdan seçeneği, pek çok kripto para borsası da dahil olmak üzere farklı platformlar üzerinden sunulur. Bu aşamada kağıt soğuk cüzdan nasıl yapılır öğrenilmesi gerekir. Kağıt cüzdanlarda oluşturma süreci genellikle çevrimiçi platformlar üzerinden tamamlanır, bu şekilde siber güvenlik saldırılarından kaçınmak mümkün olur. Platformlarda sunulan özel cüzdan oluşturma araçları ile kişisel cüzdan hazırlanabilir ve daha sonra çıktı alınarak saklanabilir. Bu aşamada cüzdan üzerindeki bilgilerin kimseyle paylaşılmaması ve iyi şekilde saklanması gerekir. Var olan eksileri nedeniyle kağıt cüzdan kullanmak pek önerilen bir yöntem değildir, çünkü kağıt cüzdanlara tek kerede bütün varlığın gönderilmesi gerekir. Cüzdanda bulunan varlıkların kısmen harcanması halinde ise, kalan bakiye Bitcoin protokolünün oluşturduğu bir değişim adresine gönderilir. Bu adresi kontrol edip, ayarlama yapılmaması bakiye kaybı ile sonuçlanabilir.

  Donanım cüzdanlarda ise çok daha kolay kullanım ve yüksek güvenlik vardır. Bu cüzdanlar çevrimdışı cihazlardır ve elektronik açıdan gelişmiş bir teknoloji kullanırlar. Bu şekilde özel cüzdan anahtarı, cihazın özel bir yerinde tutulur ve asla kaldırılmaz. Donanım cüzdanlar genellikle, bilgisayara bağlanarak çalıştırılır ve herhangi bir şekilde virüs kapmaz. Kullanışlı olması ve yüksek güvenlik araçlarına sahip olması nedeniyle donanım cüzdanlar sıklıkla kullanılır. Genellikle benzer adımlarla çalıştırılan donanım cüzdanlarda, bazı durumlarda ufak tefek kullanım farklılıkları olabilir. Bu nedenle kurulum ve kullanım aşamasında hangi markanın cüzdanı tercih edildiyse o adresteki talimatları uygulamak doğru olur. Donanım soğuk cüzdan nasıl kullanılır genel olarak şu şekilde açıklanabilir:

  • Donanım cüzdanın öncelikle bilgisayar gibi başka bir cihaza USB ile bağlanılarak kurulması gerekir.
  • Bu aşamada kullanıcı tarafından bir PIN kodu belirlenir.
  • Daha sonra cüzdan ekranında, kişisel anahtar olarak geçen 20-24 kelimeden oluşan özel şifre belirir. Bu şifrenin bilgisayara, kağıda veya benzeri bir yere kaydedilmesi gerekir.
  • Cüzdan uygulaması bilgisayara indirilir. Bunun için cüzdanın kendi adresi üzerindeki linklerden faydalanmak doğru olur.
  • Daha sonra kullanıcılar cüzdan bilgisayara bağlıyken varlık transferi yapabilir, cüzdandaki bakiyelerini kontrol edebilir ve dilediği zaman para çekebilir.

  Soğuk Cüzdan Nereden Alınır?

  Kripto para güvenliği için soğuk cüzdan nereden alınır öğrenilmesi gerekir. Genellikle i̇nternet üzerinde pek çok çevrimiçi platform soğuk cüzdan alışverişine izin verir. En kaliteli cüzdanlardan bazılarını tercih ederek soğuk cüzdan kullanmaya başlayabilir ve varlıklarınıza tam güvenlik getirebilirsiniz. Dünyada en çok kullanılan soğuk cüzdanlardan bazılarını incelemek isterseniz aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz:

  • Trezor One
  • Trezor Model T
  • Ledger Nano X
  • Ledger Nano S
  • KeepKey
  • Coinkite ColdCard
  • Cool Wallet S
  • Billfold Steel Bitcoin Wallet

  Ayrıca bkz: En güvenilir kripto para siteleri.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz