STX Coin nedir, blockchain teknolojisine dayalı bir internet kurma fikri ile öne çıkıyor. Gelecekte kullanıcılarına merkeziyetsiz bir internet vermeyi ve yeni nesil uygulama geliştiriciliğini kolaylaştırmayı amaçlayan Stacks platformu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun token satışına izin verdiği ilk proje olarak da biliniyor. Bu nedenle platformun resmi para birimi STX Token nedir sorusu sıkça merak ediliyor. Bu yazımızda STX Coin hakkında merak edilenleri derledik.

İçeridekiler

  STX Coin Nedir?

  İnternetin geleceğinin tartışıldığı son dönemde sorulan Stacks Coin nedir sorusu, geliştiricilere ve kullanıcılara adil, güvenli, merkeziyetsiz bir internet sunan Stacks projesinin yerel tokenı şeklinde cevaplanabilir. Temelinde Stacks, veri almak ve kontrol etmek gibi işlemler için kullanılan bir bilgi işlem ağına benzetilebilir. Öte yandan blockchain teknolojisini kullanarak internetten tam performans almayı hedefler ve merkeziyetsiz uygulamalara verimli bir ekosistem sunar. Bunun için üçüncü taraf sunucuları aradan çıkarır ve blockchain üzerinden direkt bağlantı kurulmasını sağlar. Bu özellikleri nedeniyle ilgi gören platform, ağdaki işlemleri kripto para Stacks Coin ile tamamlar.

  Stacks platformu, bilgisayar bilimleri ve yazılım konusunda uzman Muneeb Ali ile Ryan Shea tarafından 2013 yılında New York merkezli olmak üzere geliştirildi ve ilk başlarda Blockstack olarak anılıyordu. Ancak başka bir blockchain projesiyle olan isim benzerliği nedeniyle daha sonradan Stacks olarak anılmaya başlandı. Platformun yerel tokenı olan STX Coin arzı 1,818,000,000 olarak belirlendi. 2019 yılında SEC’in ilk token sayışını onaylamasıyla bilinen Stacks Coin, türünün tek örneği olması nedeniyle ilgileri üzerine çekti ve kısa sürede Stacks Coin geleceği konusunda piyasada yüksek beklentiler oluşmaya başladı.

  Eğer siz de STX coin satın almak istiyorsanız şu an listelenmekte olduğu Binance borsasından faydalanabilirsiniz. Eğer hala üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayan Binance referans kodu indiriminden faydalanabilirsiniz.

  STX Coin Kaç TL ve Dolar?

  STX Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. STX Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra STX Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 STX Coin 30.37 TL -5.81%

  1 STX Coin $ 1.05 Dolar -5.81%

  Ayrıca STX Coin piyasa değeri ise $ 1,494,724,678 dolardır. Aynı zamanda STX Coin günlük $ 228,044,935 dolar hacime sahiptir.

  STX Coin Geleceği Nasıl?

  Stacks, dApp’leri Bitcoin ağına getirme amacı güden birinci katman blockchain çözümü olarak bilinir ve akıllı sözleşmelerin güçlü özelliklerini kaybetmeden Bitcoin ağına aktarılmasını sağlar. dApp’ler yapı olarak herkese açıktır ve geliştiricilerin uygulamalar üzerine kendi kodunu eklemesine izin verir. Stacks temel katman ağı olarak Bitcoin’i kullandığı için yapılan işlemler doğal olarak en güvenli ağ üzerinde kayıt altına alınır. Bu da STX Coin geleceği hakkında yapılan yorumların bu kadar güçlü ve olumlu olmasının ana sebeplerinden biridir.

  Bunların yanı sıra platformdaki transfer işlemleri, akıllı sözleşme çalışma sistemi ve blockchain üzerine işlem kaydetme gibi özelliklerin tamamı da STX Coin ile desteklenir. Stacks Coin’in temel işlevleri şu şekildedir:

  • Kullanıcı isimleri, domain adları, podcast’ler, yazılım lisansları ve diğer dijital varlıkları kaydetmede kullanılır.
  • Ağ üzerinde akıllı sözleşmeleri doğrulamak, uygulanabilirliklerini sağlamak ve finanse etmek için STX Coin gerekir. Ayrıca STX varlıkları akıllı sözleşmeleri blockchain üzerine kaydetmede de kullanılır.
  • Stacks ağındaki işlem ücretleri STX ile karşılanır.
  • Ağ uygulamalarının geliştiriciliği için STX Coin gerekir.

  Bu lise STX Coin’in temel kullanım alanlarıdır ancak ağın gelişmesiyle birlikte STX’lere yeni kullanım alanlarının getirilmesi beklenmektedir. Ağın gelecek hedeflerinin yüksek olması STX Coin gelecek beklentisi hakkında yapılan yorumların da olumlu olmasını sağlar. Buna göre; ağ katılımı artarsa yerel tokenlar daha işlevsel hale gelebilir.

  Bu yazımız ilginizi çektiyse TKO Coin geleceği nasıl ve LİNK Coin geleceği nasıl gibi diğer inceme yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  STX Coin Yorumları

  STX Coin yorumları, Stacks platformunu diğer blockchain yapılarından ayıran özellikleri nedeniyle çok sayıda yatırımcı tarafından merak ediliyor. Stacks en temelde merkeziyetsiz, güvenli ve özel bir uygulama ekosistemidir. Ağ üzerindeki uygulamaları kullanıcı izni olmadan değiştirmek ve aktarmak mümkün değildir. Ağın sunduğu temel farlılıklar ise şu şekilde sıralanır:

  • Stacks, Bitcoin ağının güçlü olmasını sağlayan bütün yapıları sistemine dahil eder, fakat Bitcoin ağından farklı olarak çatallanma sürecine girmez.
  • STX madenciliğinde BTC türünden ödeme yapılır ve bunun için Proof-of-Transfer (PoX) adı verilen bir mekanizma kullanılır. Bu mekanizma direkt olarak BTC ağına bağlanmayı mümkün kılar.
  • STX Coin varlık sahipleri, eldeki birimleri stack ederek Bitcoin kazanır.
  • Ağ net bir dizilime sahiptir. Bu sayede yüksek güvenlik önlemlerinden taviz vermeden kolay bir çalışma sistemine sahiptir. Akıllı sözleşmeler için de basit ama güvenli bir sistem olan Clarity dili kullanılır. Clarity’nin Algorand (ALGO) gibi farklı projelerde de kullanılması STX yorum ve beklentilerinde olumlu bir etki yaratır.

  Stacks ağı önde gelen blockchain uzmanlarının geliştirdiği bir projedir ve kullanıcılara gizlilik, güvenlik , özgürlük gibi özellikleri bir arada sunar. Ağın temel prensipleri 3 ana maddeye dayanır:

  • Kişisel Anahtarlar: Stacks kullanıcıları kendi abonelikleri, sosyal ağları, e-postaları ve her türlü yazılım faaliyetleri için özel bir anahtara sahip olur. Bu anahtarlar ile kullanıcı profillerinin güvenliği sağlanır. Ayrıca sağlık bilgisi, merkezi olmayan uygulama ve çeşitli bilgiler de kişisel anahtarlarla kimliğe bağlanarak koruma altına alınabilir.
  • Kullanışlılık ve Denetlenebilirlik: Stacks ağındaki uygulamalar son derece basit ve kullanışlıdır, bu anlamda bulut uygulamalarıyla benzetilebilir. Fakat farklı olarak çeşitli protokol ve kodlar ile yazılarak korunur.
  • Yenilikçi Yapı: Merkezi olmayan bilgisayarlar kurumsallarla kıyaslandığında kısıtlı ve sınırlı değildir. Bu sayede küresel işgücü için kullanılabilir. Stacks ekosistemi kişisel bilgisayarları yazılım kullanma, oluşturma ve internetten faydalanma gibi konularda geliştirerek geleceğe hazırlamayı planlar.

  Stacks ağının sahip olduğu benzersiz özellikler, yerel para birimi STX Coin’i de etkiler. Buna göre; STX Coin yorum ve beklentilerinde daha fazla kullanıcı hedefine ulaşmak ana noktadır. Ağın sunduğu avantajlar nedeniyle bu hedef kısa sürede gerçek olabilir. Ayrıca Stacks ağında dünyanın önde gelen blockchain uzmanları geliştirici olarak yer almaktadır, bu da ağa duyulan güveni artırmakta ve hedef kitlede olumlu izlenim oluşturmaktadır. Sonuç olarak, Stacks Coin projesi Bitcoin’in güçlü yanlarını yenilikçi bir yapıyla birleştirerek öne çıkmayı hedefler.

  Ayrıca bkz: Arpa Coin Yorumları.

  STX Coin Amacı ve Projesi

  Stacks ağı, kullanıcı ve geliştiriciler için gelişmiş dijital haklar benimseyen bir teknoloji sunar. Bu teknolojide ana hedef, blockchain sisteminin sağladığı yenilikçi avantajlardan yararlanarak günümüz dünyasının internet ağındaki açıkları kapatmaktır. Bu nedenle STX Coin amacı özellikli geliştirici araçları ve protokoller hazırlayarak adil ve açık bir internet sunmaktır. Açık internet kullanımını sunarken güvenlik mekanizmalarını da unutmayan Stack, kullanıcı gizliliği için yeni nesil mekanizmalar kullanır. Ek olarak dApp’lerin daha hızlı, kolay ve verimli şekilde geliştirilmesine yardımcı olur.

  Stacks ekosisteminin bu özellikleri göz önüne alındığında resmi para biriminin değerlenmesi beklenebilir. Kripto para uzmanlarının yaptığı açıklamalara göre; Stacks Coin yorum ve hedefleri projenin misyonunu tamamlamasıyla birlikte daha net belirlenebilir. Buna göre; geliştirilmeye açık blockchain teknolojisini internet sistemi ile birleştirerek geleceğe dair yeni çalışmalar yapması, ekosistem beklentilerinin artmasını sağlamaktadır. Umut verici ve heyecanlandırıcı bir proje olması nedeniyle gelecekte daha fazla kullanıcının ilgisini çekebilir. Projenin arkasında güçlü bir ekip ve Bitcoin ağı olduğu için de Stacks ekosistemi büyümeye açık bir ağdır. İleride daha geniş kullanım alanına sahip olarak değerlenebilir.

  Bununla birlikte, STX Coin yatırımı yapmadan önce market analizinin iyi yapılması ve yüksek riske karşı bilinçli olunması gerekir. Bu aşamada STX Coin haber ve gelişmelerini yakından takip etmek de faydalı olabilir. Ancak her yatırımın kendi içinde risk katsayısı olduğunun unutulmaması önemlidir. Burada yazılanlar herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi olarak görülemez ve yatırımcı pozisyonları karşısında sorumluluk taşımaz.

  Ayrıca bkz: Dünyanın en güvenilir Bitcoin Sitesi.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz