Kripto para dünyasında merkeziyetsiz DeFi projelerinin popülerleşmesi, pek çok yatırımcıyı bu ürünleri araştırmaya itmiştir. Merkeziyetsiz borsa SushiSwap’ın yerel tokenı olan Sushi Coin de bu ürünlerden biridir. Gelişmiş ve topluluk dostu Uniswap olarak görülen SushiSwap, kendi ürünü Sushi Swap Coin ile dikkat çekmektedir. Biz de sizler için bu yazımızda Sushi Coin Nedir? Ve Sushi Coin geleceği hakkında bir inceleme yazısı hazırladık ve Sushi Swap Coin yorumunda bulunduk.

İçeridekiler

  (Sushi) SushiSwap Coin Nedir?

  DeFi projeleri arasında öne çıkan Sushi Coin, SushiSwap platformunun resmi kripto para birimidir. DeFi projelerinin her geçen gün finansal anlamda daha güçlü hale gelmesi yatırımcıların “Sushi Coin nedir?” diye merak etmesine sebep olur. Sushi, kullanıcılarına farklı likidite havuzlarına yatırım yapma imkanı vererek, kazanç elde etmelerini sağlıyor. Ethereum blokchain sistemi üzerine kurulan proje, Uniswap protokolünde belirli değişiklikler yaparak piyasaya sürüldü. İşlev açısından neredeyse Uniswap ile aynı olan Sushi platformunda, ağ etkisi ve gelir paylaşımı amaçlanır.

  Eğer siz de Sushi Coin sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde Binance üyeliği açarak Sushi Coin satın alabilirsiniz. Ayrıca size özel ömür boyu %10 komisyon indirimimizden faydalanabilirsiniz.

  Elinde Sushi Coin bulunduran yatırımcılar, yatırımlarını borsadan çekse bile kullanıcı ücretlerinden payına düşen geliri elde ederler. Bu sayede yatırımcısını koruyan ve kullanıcı çıkarlarını gözeten Sushi Coin, özellikle erken dönem yatırımcılarına projede söz sahibi olma hakkı tanır. SushiSwap, kullanıcıların meydana getirdiği model sayesinde ayakta kalan bir projedir. Buna göre kullanıcılar ETH tabanlı cüzdanlarını sistemle eşleştiriler ve sahip oldukları coinleri likidite havuzlarında kullanırlar. Bunun karşılığında belirli bir faiz alır ve hediye token kazanırlar. Ödül olarak dağıtılan Sushi Coin, uzun süreli cüzdanlarda saklanabilir veya farklı paritelere dönüştürmede kullanılabilir.

  Sushi Swap Projesi

  SushiSwap, 2020 Ağustos ayında 0xMaki ve Chef Nomi tarafından ortaya çıktı. Kurucuları hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Sushi Coin projesi ile pek çok yatırımcının radarına girdi ve 2020 Eylül ayında Binance borsasında liselenmeye başladı. Piyasaya sürüldükten çok kısa bir süre sonra listelenmesi, platforma ve coine karşı olumlu bir yaklaşım oluşmasını sağladı.

  SushiSwap projesinin anlaşılması için öncelikle Uniswap hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Çünkü SushiSwap, Uniswap’ın forklanmasından oluşmuş merkeziyetsiz bir borsadır. Uniswap emir defterine ihtiyaç duymadan çalışan merkeziyetsiz bir borsadır. Bu borsada emir defterleri yerine otomatik piyasa yapıcılar tarafından likidite sağlanır. SushiSwap, Uniswap’tan farklı olarak Sushi Coin sahiplerine yönetimde söz sahibi olma hakkı tanır. Ayrıca kazancın bir kısmını Sushi sahipleri arasında paylaştırır. Bu özellik, Sushi sahiplerinin borsa gelişiminde rol sahibi olmasını ve karar mekanizmasına dahil olmasını sağlar. Sonuç olarak, platformun büyümesi firma tarafından değil de Sushi yatırımcıları aracılığıyla gerçekleştirilir. Yapısal olarak kripto para projeleri arasında öne çıkan SushiSwap, DeFi projelerinin güç kazanmasında etkilidir.

  SushiSwap’ın sahip olduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • ERC-20 uyumlu cüzdan sahipleri likidite havuzuna katkı sağlayabilir. Platformda likidite sağlamak için izne gerek yoktur ve bu özellik izin alma gereksinimi olmadan büyük fonlar elde edilmesini sağlar.
  • SushiSwap havuzlarına katkıda bulunanlar Sushi Coin kazanırlar. Bu coinleri Ethereum almak ya da diğer uyumlu paritelere çevirmek için kullanarak kazanç elde edilebilir.
  • Alınan ücretlerin %0.25’i likidite sağlayıcılarına dağıtılır, %0.05’i ise Sushi Coin ödül dağıtımında kullanılır.

  Sushi Con Geleceği ve Sushi Coin Fiyat Beklentileri

  Kullanıcılarına yüksek güvenlikli transfer imkanı sunan SushiSwap, çevrimiçi korsanlara karşı sorun yaşamamak için kullanıcılarına güçlü bir parola belirlemeyi zorunlu kılar. Analistler DeFi projeleri arasında öne çıkan Sushi Coin geleceği bakımından olumlu yorumlar yapmaktadır. Genel olarak gelecek beklentileri yüksek olan Sushi, volatil grafiklere sahiptir. Bu nedenle dönem dönem fiyat kaybı yaşamıştır. Yatırımcıların Sushi Coin yatırımlarını yaparken, kripto para ekosisteminin çok hareketli olduğunu göz önünde bulundurması ve dikkatli olması önerilir.

  Binance borsasında listelendikten sonra yüksek fiyat artışı yaşayan Sushi Coin’de uzun süreli yüksek hedefler belirlenmiştir. Güncel fiyatı yaklaşık 11 dolar seviyesinde seyreden Sushi Coin’de, 2025 yılında 100 dolar hedef seviyesi belirlenmiştir. Projenin gelecek vaat etmesi, güçlü yatırımcıya sahip olması ve DeFi projelerinin gitgide popülerleşmesi bu hedef fiyatının belirlenmesinde etkilidir. Ancak kripto para dünyasında %100 kazanç ve beklenti garantisi bulunmaz. Belirlenen hedefler genel olarak tahmin ve analizler doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla yatırımcıların, kendi risk ve analizlerini yaparak doğru yatırım hamlelerini uygulamaları gerekir. Aksi halde hızlı hareket eden kripto para sisteminde kayıp riski yaşanabilir.

  Unutmamak gerekirki buradaki hiç bir yazı yatırım tavsiyesi değildir, yalnızca sizleri bilgilendirme ve fikir edinmeniz amaçlı yazılmıştır.

  Sushi Coin Nereden Alınır?

  Sushi Coin yorumumuzu da yaptığımıza göre şimdi gelebiliriz bu SushiSwap Coinin nasıl alınabileceğine. Sushi Coin, dünyanın en büyük ve en düşük komisyon oranlarına sahip binance üzerinden işlem görmektedir. Eğer hala binance üyesi değilseniz siz de buraya tıklayarak üye olabilir ve %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz