Testnet crypto ve mainnet crypto, son dönemde blockchain teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle öne çıkan konulardan. Her iki kavram da merkeziyetsiz veri tabanını kullanarak güvenli işlemlere izin veren kripto paralar için önemli bir geçiş noktasını temsil ediyor. Bu yazımızda blockchain sektörü için oldukça önemli olan ve farklı amaçlara hizmet eden her iki kavramı inceledik, Mainnet ve Testnet para kazanma yöntemlerini araştırdık.

İçeridekiler

  Testnet Nedir?

  Testnet diğer adıyla Test Ağı olarak adlandırılır. Peki Testnet nedir? Testnet, blockchain geliştiricilerinin Mainnet’e geçmeden önce test amacıyla kullandıkları alternatif bir ağdır. Bu ağ, geliştiricilerin ana ağdaki bütün özellikleri özgürce denemesine izin verir ve ağ çalışabilirliğini test etme açısından fazlasıyla önemlidir. Ana ağın sorunsuz çalışması ve geri dönüşü olmayan problemlerin ortaya çıkmaması adına Testnet aşamasının uygulanması gerekir. Böylece olası hatalar erken dönemde tespit edilebilir ve geliştiriciler herhangi bir bakiye kaybetme riski olmadan bütün ağ özelliklerini deneyebilir. Binance borsası da kullanıcıları için çeşitli geliştirme denemeleri yapabildikleri Binance Testnet ağını sunar, bu da Testnet’in önemini gösterir.

  Eğer hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilir ve ömür boyu %10 daha az komisyon ödeminizi sağlayacak Binance referans kodu avantajlarından yararlanabilirsiniz.

  Mainnet Nedir?

  Testnet harici önemli olan bir diğer kavram da Mainnet’tir. Peki Mainnet nedir? Mainnet, Ana Ağ olarak da bilinen ve kripto para projelerinin esas ağı anlamına gelen bir kavramdır. Örneğin, Ethereum zincirinde ERC-20 standartlarını kullanarak çalışan bir para biriminin Ethereum zincirini bırakması için öncelikle kendi ağına sahip olması ve o Mainnet’e geçmesi gerekir. Ancak Mainnet olan coinler, öncelikle gerekli Testnet aşamalarını tamamlamalıdır, yapılan testler sonucu ortaya çıkan son ürün Mainnet olarak adlandırılır ve ana ağın hatasız çalışması çok önemlidir.

  Testnet ve Mainnet Arasındaki Farklar

  Blockchain ve kripto paralar için oldukça önemli iki kavram olan Mainnet ve Testnet’in iyi anlaşılması gerekir. Mainnet ve Testnet ne demek öğrenmek için aradaki farklardan bahsedilebilir:

  • Testnet başka bir birimin zincirini kullanan ve onun standartlarını uygulamak zorunda olan projelerdir. Mainnet ise kendi başına zincire sahip olan kripto para birimleridir.
  • Testnet projeleri token, Mainnet projeleri ise coin olur.
  • Testnet paraları başkasının ağını kullandığı için onun izin verdiği ölçüde işlem gerçekleştirebilir, Mainneti olan coinler ise kendine has işlev ve özelliklere sahiptir.
  • Mainnet’e geçen coinler kendi standartlarını, hız, maliyet ve akıllı sözleşme koşulları gibi kararları alır. Bu da o projenin kendi koşullarını belirlemesine imkan tanır.
  • Testnet’ten Mainnet’e geçen projeler kendini geliştiren ve yatırımcıya daha fazla güven aşılayan projelerdir. Sonuç olarak o coinin fiyatı da artı yönde etkilenir.
  • Kripto para birimlerinin borsada listelenmesi oldukça önemli bir konudur, özellikle seçkin olan projeler borsalarda listelenmeye hak kazanır. Bu aşamada Mainnet’e geçiş yapan coinler Testnet aşamasında olanlar daha fazla öne çıkar.
  • Mainnet’e geçen coinler, yatırımcı ve kullanıcı sayısında da artış yaşar. Bu projelerin bilinirliği de süreçle birlikte artmaya başlar.
  • Mainnet’e sahip olan coinler kendi ekosistemini geliştirmeye devam eder, dolayısıyla ileride başka tokenler için yeni ve alternatif bir zincir olma potansiyeli de taşır.

  Kripto Paralar için Mainnet Neden Önemli?

  Kripto para birimleri sürekli gelişmeye devam eden projelerdir, bir projenin gelişmişliği ise uygulamaya eklenen yeni özellikler ve desteklenen araçlarla belirlenir. Ek olarak o projenin önemli borsalarda listelenmesi de önemli bir konudur. Bu aşamada Mainnet’e geçiş yapan coinler daha fazla öne çıkar, çünkü ana ağ o projenin kendi standartlarını ve kullanım şartlarını belirlemesine izin verir. Ek olarak yatırımcısına ekibin çalışmaya devam ettiğinin ve projenin geliştirildiğinin mesajı da verilir. Sonuç olarak Mainnet’e geçiş, o projenin daha geniş bir yatırımcı kitlesine erişmeyi hedeflediğini ve kendi protokol standartları ile kullanıcılara yeni özellikler sunmayı planladığını gösterir. Bu durum da daha fazla yatırımcının platforma ilgi duyması ile sonuçlanır.

  Ayrıca bkz: Coin Airdrop Nedir?

  Mainnet’e geçecek projeler Testnet Airdrop gibi etkinlikler ile takip edildiğinde yatırımcısına ciddi kazanç getirebilir. Çünkü Mainnet’e geçiş süreci o proje için genellikle fiyat artışı ile sonuçlanır. Dolayısıyla coin Testnet nedir ve yakın zamanda Mainnet’e geçecek projeler hangileridir araştırdıktan sonra bu projelerde fiyat artışı beklenebilir. Bu aşamada Mainnet tarihi yaklaşan projelere yatırım yapmak daha mantıklı olabilir ve geçiş tamamlandıktan sonra yaşanan yükselişte satış yapmak kar ile sonuçlanabilir.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  1 Yorumu

  1. Mainnet ile testnet arasında olan farklılıklar çok detaylı şekilde anlatılmış benim için faydalı oldu. Ayrıca binance kodu avantajlarını öğrendim

  Bir yorum Yaz