Tezos Coin geleceği ve hedef beklentileri ile pek çok kişinin ilgisini çekiyor. İlk ICO’su 2017’de yapılan XTZ, 232 milyon dolar fon toplayarak uzun süre ICO rekorunu elinde tuttu. İlk Coin arzından 1 yıl sonra yerel Tokenı XTZ Coin’i piyasaya süren protokol, akıllı sözleşmeler ile merkeziyetsiz uygulamaları destekleyen çok işlevli bir platform olarak biliniyor. Kendi kendini düzelten Tezos platformu, aynı zamanda zincir üstü yönetim sistemi de kullanıyor. Merkezi İsviçre’de yer alan Tezos Foundation tarafından desteklenen bu ağ, resmi parası XTZ Coin ile öne çıkıyor. O halde XTZ Coin nedir ve XTZ geleceği nasıldır yakından bakalım.

İçeridekiler

  XTZ Coin Nedir?

  Tezos platformu, eskiden Morgan Stanley analisti olan Arthur Breitman ve eşi Kathleen Breitman tarafından geliştirildi. 2017 yılında hızlı bir ICO sonrası piyasaya çıkan Tezos, kısa sürede topladığı yüksek fon ile yankı uyandırdı ve kripto para XTZ nedir diye merak eden bir yatırımcı kitlesi oluşmaya başladı. Her ne kadar 2017’de piyasaya sürülse de temeli 2014’e kadar uzanan, Tezos Vakfı’nın desteklediği XTZ Coin hangi ülkenin denildiğinde cevap İsviçre olur. Vakfın nihai amacı, topluluk gücünün artmasıyla birlikte kendini platform kararlarında geri çekme ve yönetimi token sahiplerine bırakmaktır.

  Tezos protokolü, ağ değişikliklerini kontrol etmede kendi kendini düzeltme özelliğine sahiptir. Böylece kullanıcılara tam merkeziyetsiz bir ağ sunar. XTZ Coin, Bitcoin’deki gibi iş kanıtı ile çalışmaz, bunun yerine pay ispatı (DPoS) mekanizmasını kullanır. Bu nedenle XTZ Coin’de madencilik yoktur ve tokenlar staking mekanizması ile üretilir. Buna göre elinde varlık bulunan ağ katılımcıları blokları onaylar ve sistemin çalışmasına katkı sağlar, sonuç olarak da XTZ Coin kazanırlar. Ayrıca, platformdaki geliştirme projelerinde yer almak isteyen katılımcılar da ödül mekanizması ile teşvik edilir. Bütün bunlarla birlikte Tezos Coin nedir sorusu, sahip olduğu diğer avantajlarla daha net anlaşılabilir:

  • XTZ akıllı sözleşmelerle çalışır. Diğer ağlardan farklı olarak proje geliştirmelerinde topluluk onay sistemini kullanır.
  • XTZ kullanıcıları platformda gerçekleştirilecek geliştirmelere token bağışı ile karar verir. Buna göre; en fazla bağışı toplayan proje uygulanır.
  • Platformdaki geliştiriciler XTZ token ile ödüllendirilir.
  • XTZ Coin madenciliği, donanımlı bir cihaza ve yüksek elektrik tüketimine gereksinim olmadan sanal olarak yapılır. Bu sistem için atanmış cüzdanda yeterli miktarda XTZ Coin olması yeterlidir.
  • Baking adı verilen bir sistem ile yatırımcılarına pasif gelir sağlar.
  • Pek çok önemli borsada listelendiğinden, kolay erişim imkanı sunar. Ayrıca, borsalar arası fiyat farkından yararlanma avantajı da sağlar.
  • Donanım cüzdanlarla uyumludur, bu nedenle saklaması kolay ve güvenlik duvarı gelişmiş bir kripto paradır.
  • XTZ Coin, cüzdanlar arası transfer işlemleri düşük masraflarla gerçekleştirilir.
  • XTZ blok üretim sürelerinin kısa olması hızlı işlem imkanı sağlar.

  XTZ Coin Kaç TL ve Dolar?

  XTZ Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. XTZ Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra XTZ Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 XTZ Coin 23.84 TL 0.55%

  1 XTZ Coin $ 0.824249 Dolar 0.55%

  Ayrıca XTZ Coin piyasa değeri ise $ 734,925,313 dolardır. Aynı zamanda XTZ Coin günlük $ 30,877,815 dolar hacime sahiptir.

  XTZ Coin Yorumları

  XTZ Coin Türkiye’den ve dünyadan yatırımcıların ilgisini çeken bir para birimidir. Bu nedenle yapılan XTZ Coin yorumları dikkatle takip edilir. Genel kanıya göre; XTZ Coin’in yatırımcısına kar getirmesi beklenmektedir. Ancak kripto marketteki hızlı hareketlilik zaman zaman XTZ Coin grafik ve eğrilerine olumsuz yansıyabilir. Bu durumda yatırımcıların acele karar vermeden yatırım hedeflerini belirlemesi ve marketteki risklere karşı her zaman hazırlıklı olması gerekir.

  Eğer siz de XTZ Coine yatırım yapmak istiyor ve hala dünyanın en güvenli kripto para borsası olan Binance’ye üye değilseniz buraya tıklayarak Binance TR’ye üye olabilir ve siz okurlarımıza özel Binance Tr referans isminden yararlanarak ömür boyu %10 komisyon indirimi sağlayabilirsiniz.

  XTZ Coin Geleceği Nasıl?

  XTZ Coin geleceği incelenirse, özellikle uzun vade yatırımlarda önem taşıdığı görülür. XTZ yatırımcılarına göre bu para biriminin öne çıkmasının en önemli nedenleri, hızlı işlem onayı ile staking özelliğidir. Diğer taraftan XTZ geleceği, geniş kullanım alanı nedeniyle de heyecanla beklenmektedir. Buna göre Tezos; siber suçlarda, adli harcamalarda ve çeşitli kurumsal işlemlerde devletler tarafından aktif olarak kullanılır. Ayrıca, sanat eseri ve mücevher benzeri varlık mülkiyetinin transferinde de yaygın olarak tercih edilir. Buna örnek olarak; Meksika gayrimenkullerinin tokenize edilmesi için XTZ Coin’den yararlanılması gösterilebilir. Sonuç olarak, bütün dünyada geniş yatırımcı kitlesine sahip olan bu kripto para birimine yatırım yapmak doğru bir karar olabilir fakat unutmamak gerekir ki biz kripto para dünyası olarak okurlarımıza hiç bir zaman yatırım tavsiyesi vermiyor yalnızca bilgilendirme ve inceleme yazıları yazıyoruz.

  Bu yazımız ilginizi çektiyse sitemizde bulunan diğer Mana Coin nedir ve Qtum Coin nedir gibi öğretici yazılarımızı okuyabilirsiniz.

  XTZ Coin Projesi ve Amacı

  Resmi internet sitesinde “ merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı kontratlar için yeni bir platform” şeklinde tanıtılan Tezos, tam anlamıyla bağımsız ve kendi kendini yöneten bir blockchain protokolü. Buna göre platform, planlanan değişiklik ve geliştirmelerde topluluğuna oy hakkı sunar ve seçilen teklifler üzerinden güncellemeler yapar. Resmi doğrulamayı kolaylaştıran bu platform, çoğu açıdan diğer blockchain ağlarından farklı bir yapıya sahiptir. Resmi para birimi Tezos Coin yorum ve haberlerinin öne çıkmasının başlıca nedenleri şu özelliklerinden kaynaklanır:

  • Yönetişim: Pek çok zincirde ağ yönetişimi çekirdek ekip tarafından sağlanır ve bu çekirdek ekip ağdaki gelişmelerde karar mekanizması görevi üstlenir. Tezos platformundaki zincir üstü yönetişim ise bütün katılımcılar tarafından sağlanır. Bu sistemde, tüm katılımcılar aktif olarak yönetime katılır, platform gelişmelerini oylar ve planlanan çalışmalara yön verir. Sonuç olarak, zincirde yapılacak güncellemelerde çatallanma ihtiyacı ortadan kalkar.
  • Merkeziyetsizlik: Zincirde güncelleme isteyen kullanıcılar, protokole dair istenilen geliştirme hakkında öneri sunabilir. Bu sırada, teklife fiyat ekleme imkanı olur. Teklifin topluluk tarafından onaylanması ve sıraya alınması halinde, geliştirici uygun gördüğü ödemeyi XTZ Coin olarak alır. Bu mekanizma platform geliştiriciliğine aktif katılımı teşvik eder, ayrıca platform yönetimini tam merkeziyetsiz hale getirir.
  • Teşvik Modeli: Platform geliştirmeler için ödeme yapmasının dışında, paydaşların geliştiricileri teşvik etmesine ve ödül kampanyası düzenlemesine de izin verir. Bu modelde, paydaşların yazılım geliştiricilerden hata düzeltme, geliştirmelere ekleme yapma gibi güncellemeleri talep etme hakkı olur. Talep yerine getirildiğinde ise geliştiriciler XTZ Coin kazanır.
  • Ağ Kabuğu Sistemi: Platformun en sıradışı özelliği kendi kendini geliştirme yeteneğidir. Bu özellik, XTZ Coin yorum ve haberlerinde en fazla değinilen noktadır. Buna göre Ağ Kabuğu adı verilen sistem 3 katmana ayrılır:
  • Ağ Protokolü; zincir senkronizasyonunu sağlamak ve ağ eşlerinin bulunması için düğüm işlemlerini yayınlar.
  • İşlem Protokolü; yazılımın tanımladığı işlemlerden sorumlu katmandır. Yeni token oluşturulması, blok doğrulaması gibi işlemleri gerçekleştirir.
  • Konsensüs Protokolü; ağdaki düğümler arasındaki uzlaşmayı kontrol eder. Hisse kanıtı konsensüsü ile zincirdeki devamlılığı sağlar, veri değişmezliğini korur ve güvenlik duvarı oluşturur.
  • Baking: XTZ tokenlar sıradan madencilik yerine hisse kanıtı süreci ile oluşturulur. Bu sistemde paydaşlar doğrulama sürecine katılabilir ve işlemleri onaylayarak zincire kaydeder. Paydaşlar rastgele seçilir ve farklı miktarlarda teminat göstermek zorunda olur. Bu sistemde doğrulama hakkını yanlış kullananlar, yatırdıkları teminatı kaybeder. Böylece güvenli doğrulama sağlanır. Ayrıca sürece katılmak istemeyen paydaşlar, baking hakkını devredebilir ve bunun karşılığında ödül elde eder.

  Bütün bu özellikleri nedeniyle XTZ yorum ve haberleri oldukça ön plandadır. Diğer zincirlere benzer yapısının yanı sıra, farklılıklarıyla yatırımcının odak noktası olan XTZ Coin pek çok analiste göre iyi bir yatırım aracı olma potansiyeli taşır. Ancak XTZ Coin yükselir mi tam olarak kimse bilemez. Bu nedenle yatırımcıların Tezos nedir, ne işe yarar iyice araştırdıktan sonra kendi analizleri doğrultusunda işlem açması önerilir. Buradaki fikirlerin yatırım tavsiyesi olmadığı ve kripto marketin yüksek risk taşıdığı unutulmamalıdır.

  Tezos Coin Nasıl Alınır?

  Bir çok yatırımcı XTZ Coinin nereden alındığını merak etmektedir. Biz Kripto Para Dünyası olarak bizi ziyaret eden yatırımcılara Binance borasını önermekteyiz. Eğer hala üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Eğer başka borsalar hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız En güvenli Bitcoin siteleri yazımızı okuyabilir ve farklı kripto para uygulamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz