Kripto para piyasasında başlayan yükseliş ile birlikte alana olan ilginin de yeniden arttığı görülüyor. Bu artışlar sırasında yatırımcılar, doğru kararlar verebilmek için hem haberleri takip etme, hem fiyatları farklı platformlarda karşılaştırma hem de yatırım yapacakları kripto para birimleri ile ilgili bilgilere ulaşmak istiyor. 21 Milyon Türk kripto para yatırımcılarına tüm bu özellikleri ve daha fazlasını sunana bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

21 Milyon Nedir?

En basit tanımı ile 21 Milyon, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları ve bu platformlarda listelenen kripto para birimleri hakkında canlı bilgileri paylaşan bir veri sağlayıcısıdır. Ancak buna ek olarak 21 Milyon, haber akışlarını, kazandıran ve kaybettiren kripto para birimlerini, borsalar ile ilgili bilgileri ve yorumları, kripto para birimleri ile ilgili bilgileri de bulabileceğiniz bir platform. Ayrıca 21 Milyon’da kripto para birimlerinin fiyatlarının Türk Lirası bazında paylaşılıyor olması da dikkatleri çekiyor.

Bunlara ek olarak kullanıcılar 21 milyon ile Türk kripto para borsalarında yer alan pariteleri görüntüleyebiliyor ve canlı fiyat hareketlerini takip edebiliyor. Bu da özellikle farklı borsalarda alım satım yapan yatırımcıların tüm fiyatları bir arada görebilmesi sebebiyle önem taşıyor.

Öte yandan platform, kripto para borsalarına “21 Milyon Puanı” adı verilen bir puanlama da yapıyor. Yapılan açıklamalara göre bu puanlama, 21 Milyon ekibi tarafından tamamen nesnel kriterlere göre yapılıyor. 21 Milyon hesaplamayı baz alırken; platformun kuruluş yılı, şirket bilgileri ve açık adresi, mobil uygulamaları (IOS/Android), güvenlik (2FA vs gibi), sosyal medya takipçi sayıları, aylık ziyaretçi sayıları ve Alexa TR değerleri gibi çok sayıda tarafsız kriter kullanıyor. Belirlenen kriterler doğrultusunda ise puanlama her 3 ayda bir güncelleniyor.

21 Milyon’un Avantajları

21 Milyon platformunda Türk borsalarında işlem gören tüm kripto paralar ve bunlarla ilgili bilgilerin yanı sıra 24 saatlik, 1 haftalık ve 1 aylık sürelerle kazandıran ve kaybettiren kripto paraların verilerine ulaşılabiliyor. Türkiye’deki kripto paralar sekmesinde şu anda 251 adet kripto para bulunuyor. Bu kripto paralar arasında; Ripple (XRP), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), Dogecoin (DOGE), Cardano (ADA), Litecoin (LTC) ve Bittorrent (BTT) gibi birçok kripto para yer alıyor. Kullanıcılar bu kripto para birimlerinin fiyatlarını anlık olarak Türk Lirası bazında takip edebiliyor ve hangi borsalarda işlem yapıldığını hacim ve diğer bilgilerle birlikte görebiliyor. Buna ek olarak kullanıcılar bazı göstergeleri gizleyerek sadece istedikleri göstergelerin kalmasını da sağlayabiliyor.

Ayrıca 21 Milyon’da şu anda 8 Türk kripto para borsası yer alıyor ve bu sayının ilerleyen günlerde artacağı ifade ediliyor.

Yazar

2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

Bir yorum Yaz