2020 yılında airdrop aracılığıyla elinde token bulunduranları ödüllendiren Uniswap platformunda büyük bir patlama yaşandı. Bütün piyasanın yükseldiği ve trilyon dolar değerine ulaştığı bir dönemde marketle birlikte harekete geçen kripto para Uniswap, yatırımcıları kendine çekmeyi başardı. DeFi öncülüğü yapması, avantajları ve yatırımcısına büyük kazançlar sunması “Uni Coin nedir?” ve “Uni Coin Geleceği Nasıl?” sorusuyla daha sık karşılaşmamıza neden oldu.

İçeridekiler

  UniSwap Nedir? Uni Coin Nedir?

  DeFi, merkeziyetsiz finans anlamına gelen kavramın kısaltmasıdır. Genel bir merkez ya da otorite olmaksızın çalışan kriptolar bu gruba girer. Bitcoin ve Ethereum gibi, merkeziyetsiz çalışan sistemler DeFi projelere ideal birer örnektir. Hatta Ethereum rakipleri yazımızı okuyarak da bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Ancak finans araçları sadece para transferleriyle sınırlı değildir ve DeFi bu anlamda benzersiz özellikleri de beraberinde getirir. Kredi işlemleri, sigorta, merkeziyetsiz borsa, pazaryeri ve alışveriş gibi özellikler DeFi ile hayatımıza girmiştir. Bu DeFi projelerinin başında da Uniswap yer alır. Dolayısıyla çoğu kullanıcının aklındaki sorulardan biri de Uniswap Coin nedir olmaktadır.

  Ethereum tabanlı ERC-20 token takası için oluşturulan Uniswap, bir Ethereum protokolüdür. Günümüzde kripto para piyasasının neredeyse %80’i ERC-20 tokenlarından oluşur. Bu nedenle Uniswap, piyasadaki hemen hemen bütün kriptoların mevcut olduğu bir platform. Sadece belirli kriptoların bulunmadığı bu platform WBTC adı altında ERC-20 destekli Bitcoin’e de sahip durumda. Bütün bu özellikleri ve kullanıcılarına belirli bir merkeze bağlı olmadan işlem özgürlüğü sunması, Uniswap hedef değerini artıran etmenlerdendir.

  UniSwap Coin Projesi ve Özellikleri

  Nispeten uzun süredir merkeziyetsiz bir borsa olarak varlığını sürdüren Uniswap, kullanıcılarına kendi tokenı olan Uni Coin airdrop’u sunarak biraz daha öne çıktı. Dağıttığı ödüllerle kendinden sıklıkla bahsettiren Uniswap beklenti ve olumlu yorumlarıyla belirli bir yatırımcı kitlesine hitap etmeye başladı. Platformun resmi tokenı olarak işlem gören Uni Coin, kullanıcıların belirli havuzlarda likidite edinmesini ve gelir hasadı yapmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, Uni Coin sahipleri platformdaki gelişmelere dahil olabiliyorlar.

  Eğer siz de hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  DeFi platformundaki bütün altcoinler için tek bir platform sunma özelliği, Uni Coin beklenti açısından yüksek seviyelerin hedeflenmesine neden olmuş durumda. Uniswap’ın DeFi token ticaretini kolaylaştırması, geliştirmesi ve kendi topluluğunu meydana getirmesi her geçen gün Uni Coin fiyatlamasını da etkiliyor. Uni Coin sahiplerinin ağ üzerinde oy kullanma hakkının olması ve yönetime dahil olma imkanı merkeziyetsiz borsa algısını geliştirirken, kendi alt tabanının oluşmasını da sağlıyor. Birçok akıllı sözleşmeyi devreye sokan Uni Coin, bankalarda kredi alamayanlara kredi sunabiliyor. Ayrıca kullandığı sözleşmeleri iş kanıtı olarak da kabul ettirebiliyor. Cüzdanda Uni Coin bulunduranlara ise stake ile pasif getiri sağlıyor. Bütün bu nedenle Uni Coin yorum ve beklentilerine bakıldığında gelecek genel olarak olumlu görünüyor.

  Uniswap Avantajları Nelerdir?

  2018 yılında piyasaya sürüldüktan sonra 2020 yılında ciddi kazanç sağlayan Uniswap geleceği ve teknolojik özellikleriyle yatırımcısına bir takım avantajlar sağlıyor. Toplam arzı 1 milyar olan Uni Coin, CriptoMarketCap sıralamasında 10. sırayı alarak ve uzun süreli bir yatırımcıya sahip olarak adından sıklıkla bahsettiriyor. Bu nedenle Uni coin hedef beklentilerinde pek çok analist daha yüksek seviyelerin geleceğini söylüyor. Uni Coin’i diğer altcoinlerden ayıran özellikleri sıralayacak olursak, aşağıdaki avantajlardan bahsedebiliriz.

  • Uni Coin’in Uniswap dışında işlem hacmi yüksek diğer borsalarda da listelenmesi, geniş bir kitleye erişmesini sağlıyor ve tercih edilme oranını artırıyor. Neredeyse bütün borsalarda yer alması, yüksek erişim imkanı sunuyor.
  • Elinde Uni Coin bulunduran yatırımcılar, borç almak isteyen kullanıcılara Uni Coin kredisi verebiliyor ve arada yapılan akıllı sözleşmelerden faydalanarak faiz getirisi elde edebiliyor.
  • Cüzdanda kilitlenerek stake işlemlerinde kullanılan Uni Coin, kullanıcıların alım-satım riskine girmeden ve piyasa düşüşünden etkilenmeden pasif gelir elde edebiliyor. Cüzdanda kilitlenen Uni Coin’ler yatırımcının farklı altcoinler kazanmasını da sağlıyor.
  • Cüzdanlar arası transfer işlemlerinde oldukça düşük bir masraf ücretinin bulunması, geleneksel bankacılık işlemlerini bir hayli geride bırakıyor ve kullanıcıların kullanımını artırıyor.

  UniSwap Coin Geleceği

  Cüzdanda kilitlenen Uni Coin miktarının fazla olması ve platformun özellikleri, Uni Coin geleceği bakımından ciddi seviyelerin hedeflenmesini sağlıyor. Kripto para piyasalarında DeFi projelerin her geçen gün önem kazanması ve güncel bankacılık sorunlarına çözüm oluşturması da Uniswap yorum ve beklenti konusunda uzmanların olumlu konuşmasına neden oluyor.

  Çoğu analist gelecekte bankaların yerini merkeziyetsiz finans sistemlerinin almasını bekliyor. Bu durum DeFi projelere olan ilginin yaygınlaşması ve gelişmesine bağlı olarak her geçen gün artıyor. Uni Coin’in beklentilere göre hareket etmesi ve kripto marketin toplu şekilde büyümesi “Uni Coin artar mı?” sorularına olumlu yanıt verilmesini sağlıyor. Unutmamak gerekir ki buradaki hiç bir yazı yatırım tavsiyesi değildir, sadece sizleri bilgilendirmek ve konu hakkında fikir sahibi olmanız için yazılmıştır.

  UniSwap Coin Nasıl Alınır?

  DeFi projelerinin kullanışlı olması giderek yaygınlaşmasını ve yatırımcıların Uniswap alınır mı diye merak etmesini sağlamış durumda. Uni Coin aşağıdaki adımlar doğrultusunda alınıp satılabilir. Eğer hala Binance üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve ömür boyu yüzde %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  • Uni Coin satın almak isteyen kullanıcıların Binance gibi Uni Coin destekleyen bir borsada hesap açması gerekir.
  • Kimlik doğrulama adımlarının tamamlanmasından sonra, kullanıcılar banka hesabı ya da kredi kartı üzerinden borsaya para aktarabilir.
  • Borsa market kısmından Uni Coin paritesi üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirmek için istenilen miktarda coin alım emri verilir.
  • Emir, fiyat hedeflenen seviyeye geldiğinde ve karşılığında bir satıcı bulduğunda gerçekleşir.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz