Whale Alert, özellikle Twitter üzerindeki paylaşımları ile ünlü olan popüler bir takip hesabıdır. Aynı zamanda internet sitesi de bulunan Whale Alert, kripto para piyasasındaki güncel balina hareketlerini ve yüklü alımları yakından inceler. Bu yazımızda küçük yatırımcıların yeni stratejiler belirlemesinde büyük etkisi olan Whale Alert nedir yakından inceledik.

Whale Alert Nedir?

Whale Alert, Twitter üzerinde 2 milyonun üzerinde takipçisi bulunan ve balina olarak tanımlanan yüklü cüzdan hareketlerini inceleyen bir hesaptır. Bu hesap aynı zamanda resmi web sitesi üzerinden de çeşitli paylaşımlarda bulunur ve yatırımcıların blockchain hakkında detaylı analizlere ulaşmasını sağlar. Whale Alert, en temelinde marketin yönünü değiştirme etkisi olan balinaları takip eder ve daha sonra bu konuyla ilgili veriler paylaşır. Blockchain teknolojisi sayesinde balina cüzdan hareketlerini yakından inceleyen hesap, doğrulanmış ve gerçek bilgiler aktarır. Bu nedenle çok sayıda kripto para yatırımcısı tarafından takip edilmektedir.

Blockchain veri tabanında gerçekleşen her işlem zincire sonsuza kadar kaydedilir. Böylece işlemin gerçekleşme zamanı ve işleme giren varlık miktarı gibi temel bilgiler aslında herkese açık haldedir. İşlemi yapan kişilerin kimliği tespit edilemese de cüzdan adresleri görüntülenebilir. Whale Alert zincirdeki şeffaf ve detaylı veri depolamasını inceleyerek yüksek hacimli işlemleri tespit eder. Zincir verileri sonradan değiştirilemediği için paylaşılan bütün bilgiler %100 doğrudur. Hesabın genel çalışma mantığı ise şu şekilde işler:

 • Milyonlarca zincir işlemi anlık olarak izlenir.
 • Büyük hacimli kripto para işlemleri tespit edilir.
 • Market yönünü değiştirme etkisi olan hareketler Twitter ağından paylaşılır.
 • Eşzamanlı şekilde website üzerinde de veri paylaşımı yapılır, burada çok daha detaylı ve kapsamlı bilgiler yer alır.

Whale Alert Ne İşe Yarar?

Whale Alert paylaşımları küçük yatırımcıların marketi daha yakından analiz etmesini ve daha mantıklı yatırım stratejileri oluşturmasına yardımcı olur. Anlık olarak izlenen hareketler diğer market analizleriyle birlikte yorumlanırsa, yatırımcılar daha net bir gelecek öngörüsüne sahip olabilir. Bu tarz bir öngörü ise yatırım hamlelerinde minimum risk ve maksimum kar durumunun korunması anlamına gelir.

Twitter, Telegram ve resmi websitesi üzerinden canlı paylaşımlarda bulunan Whale Alert vizyon olarak yatırımcıları devasa hacimli işlemlere karşı uyarma amacı taşır. En son market gelişmelerini canlı verilerle birleştiren hesap, kurumsal veya bireysel yatırımcıların etkili portföy planlamaları yapmalarına yardımcı olur. Bu tip paylaşımlar ile bilgilendirici ve yol gösterici içerikleri bir arada sunması da hesabın geniş bir kitle tarafından takip edilmesini sağlar. Arkasında ciddi bir ekip çalışması ile veri analiz süreci bulunduran Whale Alert küçük yatırımcılara şu şekilde yardımcı olur:

 • Yüksek hacimli işlemleri erken dönemde fark etmeye yardımcı olur.
 • Piyasanın genel gidişatı hakkında fikir verir.
 • Daha net ve karlı pozisyonlar alınmasını sağlar.
 • Risklere karşı tetikte olmaya ve riskleri en aza indirmeye yarar.
 • Balina hareketlerinden sonra oluşacak baskı durumlarının tahmin edilmesine yardımcı olur. Bu şekilde piyasanın gideceği yön de tayin edilebilir.
 • Aniden gelen hareketler karşısında soğukkanlılığın korunmasını sağlar.
 • En doğru zamanda en doğru pozisyonları almaya yarar.

Balina hareketleri genellikle piyasa yönünü değiştirir ve küçük yatırımcıyı zarara uğratır, ancak bu hareketlerin kendi içinde belirli bir mantığı vardır. Bu hareketlere karşı tetikte olmak, balina satışları sonrası düşen piyasada telaşa kapılmama ve daha iyi bir yatırım stratejisi belirleme imkanı tanır. Doğru analizleri yaparak ve avantajlı Binance referans kodu indiriminden yararlanarak siz de kripto para piyasasında en doğru pozisyonları zamanında gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar

2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

Bir yorum Yaz