Yearn Finance nedir, özellikle 2020 yılının en popüler sorularından biri oldu. 2020 yılında DeFi projelerindeki patlama, çok sayıda yeni kullanıcının kripto para ekosistemine dahil olmasına neden oldu. Her geçen gün yeni protokollerin ortaya çıkması, kullanıcıların çok fazla seçeneğe sahip olmasını sağladı. Kullanıcıların en iyi faiz oranlarını alarak, likidite ve borç verme protokollerini tercih etmesini sağlayan YFI Token, en pahalı De-Fi varlıklarından biri oldu ve CoinMarketCap sıralamasında ilk 100’e girmeyi başardı. O halde Yearn Finance Coin hakkında merak edilenleri daha yakından inceleyelim ve YFİ geleceği hakkında sizi bilgilendirmeye çalışalım.

İçeridekiler

  (YFİ Coin) Yearn Finance Nedir?

  Yearn.finance, 2020 yılında blockchain yazılımında uzman Andre Cronje tarafından ortaya çıktı ve hızlı şekilde piyasaya girdi. De-Fi sektörünün en pahalı ürünü olarak listelendikten sonra hızlı yükseliş hareketi yapması, çoğu kripto para yatırımcısının YFI Coin nedir hakkında araştırma yapmasına neden oldu. Yearn Finance projesinde ana eleman, protokolün yerel tokenı değil kendisidir. Bu protokol, farklı De-Fi protokolleri arasında değiş tokuş yapmaya ve verim optimize etmeye imkan tanır. Böylece, kullanıcıların en iyi faiz oranını almasını ve kazanç elde etmesini sağlar.

  Ethereum dApp’i olarak geliştirilen kripto para YFI Coin, fonlardan en iyi getirinin elde edimesi için otomatik bir verim çiftliği kurar. Bunu da tedarik likiditesini farklı havuzlarda otomatik olarak tahsis ederek ve en iyi yıllık yüzdelik getiri oranını sunarak gerçekleştirir. Böylece, kullanıcıların en iyi fırsatı elde etmesine izin verir. YFI protokolünde, kullanıcıların otomatik ödeme yöntemi oluşturması ve bu şekilde likidite havuzlarına yatırımda bulunması mümkündür.

  De-Fi platformunda yüksek pasif getiri sağlayan YFI Coin, kullanıcısının ağ üzerinde oy kullanmasına ve böylece söz hakkı elde etmesine de izin verir. Yatırımcıların bir dizi farklı fondan birini tercih ederek, otomatik yield farming işlemleri gerçekleştirmesine izin veren platform, bir anlamda en iyi getiriyi bulmaya çalışan bir robota benzetilebilir. YFI özellikleri ve sahip olduğu strateji sayesinde Ethereum tabanında gerçekleştirilen en büyük tokenlardan biridir.

  YFI Coin Kaç TL ve Dolar?

  YFI Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. YFI Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra YFI Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 YFI Coin 94,401.40 TL 0.34%

  1 YFI Coin $ 5,632.07 Dolar 0.34%

  Ayrıca YFI Coin piyasa değeri ise $ 178,173,884 dolardır. Aynı zamanda YFI Coin günlük $ 57,643,789 dolar hacime sahiptir.

  Yearn Finance Projesi Ve Amacı

  Yearn.Finance, tamamen merkeziyetsiz bir finansal işlem platformu sunmayı hedefler. Bu platformda YFI Coin varlık sahipleri, birbirine borç verebilir. Öte yandan platformun diğer amacı, yüksek getiri oranıyla stake edilen bir altcoin sunmaktır. Bu nedenle, YFI Coin sahiplerine diğer De-Fi tokenların getirdiğinden daha fazla ek coin verilir. Ethereum ağını kullanarak merkeziyetsiz borsalara ulaşmayı sağlayan Yearn Finance özellikleri, kullanıcıların farklı kontratları seçmesine ve farklı işlemler yapmasına izin verir. Ethereum ağında kripto paraları kullanarak borç alıp, ticaret yapmaya imkan tanıyan protokol, kendi tokenı YFI Coin’in kullanımını teşvik eder.

  Bu protokolde, kullanıcılar sahip oldukları YFI Coin varlıklarını, alım satım yapmak için kilitleme imkanına sahiptir. Bu şekilde yield farming üzerinden kazanç elde edilir. Varlık sahipleri cüzdanda kilitledikleri coin miktarına bağlı olarak ödül kazanır. Arada herhangi bir üçüncü parti uygulama olmadan çalışan platform, kullanıcılarına farklı ürünler sunar:

  • Vaults: Kasa, kullanıcıların diğer De-Fi projelerini incelemesini ve en yüksek kazanç getiren projeleri belirlemesi için kullanılır.
  • Earn: Borç veren kullanıcılara en yüksek faiz havuzlarını sunar.
  • APY: Borç almak isteyen kullanıcılar için farklı faiz oranlarına sahip protokolleri gösterir.
  • Zap: Kullanıcıların farklı ürün ve protokollerle sepet oluşturmasına izin verir.

  Protokolün en önemli ürünü Vaults yani Kasa’dır. Bu ürün sayesinde, protokole yatırılan kripto varlıklar üzerinden gelir elde etme imkanı bulunur. Risk faktörünü en aza indirmek üzerine kurulu bir stratejiyle çalışan bu sistemde, Yearn Finance amacı kullanıcıların elde ettiği kazancı en karlı hale getirmeye odaklanır. Kasa, ilk başlarda sabit coinlerle çalışsa da, günümüzde Cahinlink, Bitcoin ürünleri ve diğer De-Fi ürünlerinin pek çoğunu destekler niteliktedir. Bunun yanı sıra, Ethereum ağında gerçekleştirilen yüksek maliyetli işlemlere ucuz bir alternatif sunar. Bütün sermayeyi bir araya getiren bu sistem, sadece tek bir hesap üzerinden işlem ücreti alır.

  Earn yani Kazan, tokenlaştırılmış Bitcoin ve sabit coinleri destekler. Zap (Değiştir), likidite sağlayıcı tokenlar ve geleneksel sabit coinler arasında bir takas sistemi sunar. Bu sayede kullanıcılar farklı varlıkları değiştirebilir ve sepet oluşturabilir. Yearn Finance protokolü, ylnsure adında merkeziyetsiz bir sigorta protokolü kullanarak kullanıcılarını korur. Bu sigorta protokolüne göre, merkeziyetsiz şekilde borç alma ve sabit kredi ürünlerine sahip olma gibi farklı ürünler bir arada sunulur.

  Yearn Finance Geleceği

  Protokol benimsenmesini teşvik eden bir sisteme sahip olan Yearn Finance, sunduğu farklı ürünlerle De-Fi sektöründe değişim meydana getirdi. Herkesin aynı ücreti ödeyerek coin üretimine katılmasına odaklanan YFI Coin lansmanı, Bitcoin’den beri en adil lansman olarak nitelendirilir. Buna göre, yeni bir coinin piyasaya sürülme aşamasında İlk Coin Arzı (ICO) için belirli bir ücret ödeme sisteminin aksine, kullanıcılar protokole katılımcı olarak dahil edilmiştir. Bu sistem, kullanıcılarına yerel tokenı üzerinden protokolde etki oluşturma imkanı tanımış ve proje geniş bir topluluğa ulaşmıştır.

  Yearn Finance kullanıcı grubu, ürünün piyasaya ilk sürüldüğünde yaşadığı fiyat dengesizliğinin sonrasında bile, kripto dünyadaki en aktif topluluklardan biri olarak nitelendiriliyordu. Aktif bir grubun güvenini kazanması, kullanıcıların yüksek kazanç elde etmesine odaklanması ve farklı ürünleri bir arada sunması gibi özellikleri Yearn Finance geleceği ve beklentilerini olumlu yönde etkiler. Platform, sunduğu benzersiz ürünler sayesinde geniş bir kitleye sahiptir. Platform kullanımının artması, yerel token fiyatlamasını da olumlu yönde etkiler. De-Fi sektörünün en geniş markete sahip olan ve en yüksek fiyatlı ürünlerinden olan YFI Coin, çok sayıda yatırımcının yakından takip ettiği kripto para birimlerindendir.

  Eğer siz de YFİ gibi geleceği parlak olan coinlere yatırım yapmak istiyorsanız dünyanın en güvenilir ve en büyük kripto para borsası Binance’yi kullanabilirsiniz. Eğer hala üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu yazımız ilginizi çektiyse sizler için hazırladığımız Telcoin ve LiteCoin gibi diğer inceleme yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Böylece bu dünyanın teknolojisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Yearn.finance Yorumları Ve Hedef Fiyat

  YFI Coin’in finansal değeri, geliştiricisi tarafından 0 olarak belirlenmiştir. Andre Cronje’ye göre YFI, diğer kripto paralardan farklı olarak protokol oylamalarında kullanılmak için piyasaya sürüldü. Günümüzde YFI Coin fiyatı yaklaşık olarak 31,000 dolar seviyesindedir. De-Fi sektöründe market hacmi ve fiyatı bakımından ilk sıralarda yer alan YFI geleceği ve beklentileri yüksek kripto varlıklar arasında sayılabilir. Toplam arzının 36,666 olarak belirlenmesi, YFI Coin fiyatlamasını olumlu şekilde etkiler. Arzı bu kadar kısıtlı bir ürün olması ve sahip olduğu yüksek fiyat, YFI Coin’in ilerleyen dönemde daha yüksek seviyelere ulaşabileceğini göstermektedir. Bu nedenle analistlerin çoğu, YFI alınır mı ve iyi bir yatırım mıdır sorularını olumlu yanıtlar.

  YFI Coin’in kullanıcılarına, farklı likidite protokolleri arasında dolaşma izni vererek en iyi staking getirisini elde etme imkanı tanır. Bu özelliği onu benzeri diğer projelerden ayırır. En iyi faiz ve getiri oranlarını bularak, yüksek kazanç imkanı sunan YFI Coin, analistlerin iyi bir yatırım aracı olarak tercih ettiği varlıklardandır. Coinmarketcap verilerine göre bugün, fiyatı 30,700 dolar seviyelerinde olan YFI Coin’de; 2023 yılında 72,000 dolar, 2025 yılında 100,000 dolar gibi yüksek seviyeler hedeflenir. Daha uzun vadede ise 150,000 dolar seviyesine kadar çıkması beklenir. Fakat yatırımcıların, kendi yorum ve analizlerine bağlı kalarak işlem açması, kripto marketteki hızlı hareketlere karşı önlem alması gerekir. Ayrıca unutmamak gerekir ki biz kripto para dünyasi olarak okurlarımıza yalnızca bilgilendirme yazısı hazırlıyor, kesinliikle yatırım tavsiyesi vermiyoruz.

  YFİ Coin Nasıl Alınır?

  Biz okurlarımıza her zaman güven faktöründen ötürü Binance borasını önermekteyiz. Siz de buraya tıklayarak Binance’ye üye olabilir ve ömür boyu komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz