ZEC Coin yorumları, özellikle işlemlere sağladığı gizlilik odaklı katman nedeniyle yatırımcıların ilgisini çekmekte. Adres bilgileri ve yapılan işlemleri güvence altına almayı hedefleyen ZCash’e olan talep her geçen gün artıyor. Bu yazımızda kripto para işlemlerine ekstra güvenlik sağlayan ZCash Coin nedir inceledik, gelecek beklentisi ve yorumlarını araştırdık.

İçeridekiler

  ZEC Coin Nedir?

  ZEC Coin, ilk olarak Zooko Wilcox-O’Hearn tarafından 28 Ekim 2016 tarihinde ortaya çıktı ve Bitcoin orjinal kod tabanından oluşturuldu. Toplam ZEC Coin arzı ise 21 milyon ile kısıtlandı. ZEC Coin, Zcash olarak da bilinir ve temelinde kullanıcı gizliliğini korumaya odaklanır. Kullandığı Z-K Snark teknolojisi ile hassas verileri açık etmeden işlemleri tamamlama imkanı tanır. Transfer işlemlerinin tamamen gizli yapılması ve kullanıcı verilerinin paylaşılmamasını sağlayan ZCash platformunun yerel tokenıdır. Yatırımcıların merak ettiği ZEC Coin nedir sorusunu yanıtlamak için sunduğu genel faydalardan bahsetmek gerekir. Bu faydalar şu şekilde sıralanır:

  • Verimlilik: ZCash, para transfer veya dijital mal ile hizmet satın alma gibi çeşitli işlemlerde hızlı ve güvenilir bir araç olarak çalışır. Ayrıca en iyi borsalarda listelendiğinden en güvenli cüzdanlarda saklanır.
  • Kullanıcı Dostu: ZCash kullanıcıları özel adres ve işlemlerini çeşitli yasal uyumlulukları karşılamak, üçüncü parti denetimlerini yapmak ve bilgi paylaşımı gibi amaçlarda açık edebilir.
  • Saldırı Dayanıklılığı: Zcash platformu, banka ve hükümetlerden farklı olarak merkezi olmayan ve oldukça geniş bir makine-insan ağı tarafından yönetilir. Bu sayede işlemleri tamamen merkeziyetsiz hale getirir. Merkezi veritabanının bulunmaması saldırı, tamamen kapatılma ve sonlandırılma risklerini önler.
  • Gizli Adres ve İşlemler: ZCash gizlilik odaklı çalışan bir sisteme sahiptir ve bu sayede alıcı ya da satıcıların yaptıkları işlem ve miktarı açıklamadan ZEC Coin ticareti yapmasına izin verir. Ayrıca isteyenler için şeffaf adres ve işlem seçenekleri de sunar. Bu sayede kripto para ticaretinin güvenilir ve etkili şekilde yapılmasını destekler.

  Eğer siz de ZEC Coin satın almak istiyorsanız buraya tıklayarak dünyanın en güvenli kripto para borsalarından Binance’ye üye olabilir ve ömür boyu %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

  ZEC Coin Kaç TL ve Dolar?

  ZEC Coin kaç tl ve kaç dolar anlık olarak Kripto Para Dünyası içerisinden takip edebilirsiniz. ZEC Coin ne kadar gibi soruların yanı sıra EPS Coin hacmi ve Marketcap değerlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

  1 ZEC Coin 846.30 TL 1.70%

  1 ZEC Coin $ 29.26 Dolar 1.70%

  Ayrıca ZEC Coin piyasa değeri ise $ 423,619,297 dolardır. Aynı zamanda ZEC Coin günlük $ 64,335,862 dolar hacime sahiptir.

  ZEC Coin Geleceği Nasıl?

  Verimli ve etkili internet kullanımı için veri gizliliği büyük önem taşır. Blockchain teknolojisiyle geliştirilen kripto para birimleri, yapılan işlemlerin üçüncü taraflar tarafından izlenmesinin önüne geçer. Kötü aktörleri aradan çıkararak kullanıcılara tamamen gizli işlem imkanı tanımak temel ZEC Coin amacı olarak tanımlanır. ZEC Coin sağladığı ekstra güvenlik katmanını arkasındaki zk-SNARK işlem kanıtı ile destekler. Bu işlem kanıtı, kullanıcılara şeffaf ve tam gizli olmak üzere iki farklı işlem yapma esnekliği sunar. ZEC Coin temeli Bitcoin kod tabanına dayandığı için bu iki kripto para birimi sıklıkla birbiriyle karşılaştırılır. İki para biriminin farklılıkları yatırımcıların merakla araştırdığı kripto para ZEC Coin nedir sorusuna da yanıt olarak verilebilir. Bu farklılıklar şunlardır:

  • ZCash içerik ve yapı bakımından BTC ile benzerdir, fakat farklı olarak daha yüksek gizlilik sunar. Bunu da “0 Gizlilik Kanıtı” teknolojisiyle sağlar.
  • Bitcoin işlemleri herkese açıktır, yani dileyen herkes BTC ağındaki işlemleri izleyebilir. ZCash’de ise böyle birşey söz konusu değildir, çünkü ZEC ağında kimler arasında ve ne kadar miktarda birim gönderildiği görüntülenemez.
  • ZCash ağındaki işlemler 2,5 dakikada onaylanır, BTC ağında ise onay süresi 10 dakikadır. Bu anlamda ZCash Bitcoin’e göre oldukça hızlıdır.

  Fiyatlama bakımından Bitcoin’den oldukça geride olan ZCash, sağladığı hız ve gizlilik özellikleri sayesinde global ödeme sistemleriyle daha fazla uyumludur. Bu da ZEC Coin geleceği konusunda, kullanım alanının artmasına bağlı bir yükseliş olarak ifade edilebilir. Bitcoin de dahil olmak üzere pek çok kripto para biriminin yatırımcısına tam anonimlik sunmaması da ileride ZCash’in daha fazla değerlenmesini sağlayabilir.

  Zcash, arkasındaki güçlü ekip ve destekçi kitlesi nedeniyle piyasanın güven duyduğu projeler arasında yer alır. Zcash kurucusu O’Hearn; kripto para destekçisi, girişimci ve bilgisayar güvenlik uzmanı olmanın yanı sıra, aynı zamanda ZCash gelişimine odaklanan ve kar amacı gütmeyen Electronic Coin Company şirketinin kurucusu olarak da tanınır. Katkı sağladığı projeler arasında veri saklama yazılımı Mojo Nation, e-para firması DigiCash ve Least-Authority dosya sistemi gibi çeşitli projeler bulunur. Dijital güvenliği geliştirmek ve kişiye özel temel gizlilik haklarını korumak üzere çalışmalar yapması, ZCash Coin yorum ve gelecek beklentilerinin olumlu olmasını sağlar. Ayrıca projenin Digital Currency Group ve Pantera Capital gibi şirketlerle; Roger Ver, David Dacus, Alan Fairless gibi tanınmış iş adamlarından destek görmesi de Zcash geleceği bakımından oldukça umut vadedicidir.

  Aynı zamanda sizler için hazırladığımız Alice Coin geleceği nasıl ve Sushi Coin geleceği nasıl gibi inceleme yazılarımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  ZEC Coin Yorumları Neler?

  ZCash Coin’in kullanıcılara sunduğu ana avantaj, Bitcoin ve Ethereum gibi pek çok kripto para biriminden farklı olarak kullanıcı tarafından belirlenebilir bir anonimlik seviyesidir. Buna göre; kullanıcılar işlem ve bilgilerini şeffaf ya da gizli olarak ayarlayabilir. Şeffaf işlemler açık adresler arasında gerçekleşen ve blockchain üzerine kaydedilen işlemlerdir. Bu işlemlerde alıcı ve gönderici adresleri ile meblağ herkesin erişimine açıktır.

  Bunun yanı sıra ZEC Coin yorum ve beklentilerinin artmasını sağlayan işlem tipi, korumalı işlemlerdir. Bu işlemlerin gerçekleştiğine dair verilerin tümü açık defterlere kaydedilirken taraflara ait adresler ve işlem yapılan tutar kayıt altına alınmaz. Bu sayede kullanıcılar merkeziyetsiz, anonim ve izne gerek duymayan işlem yapma ayrıcalığı kazanır. ZCash Coin yatırımcılara ve işletmelere şu ayrıcalıkları tanımlar:

  • Gelişmiş gizlilik ve kullanıcı kontrolü
  • Merkeziyetsizlik sayesinde hata yapma riskinin sıfıra inmesi
  • Kullanıcıların tam gizli işlem iznine sahip olması
  • Alanında uzman geliştiri ekibi
  • Pek çok şirket ve kurumsal ile yapılan anlaşmalar
  • Yüksek işlem hızı
  • Düşük ödeme maliyetleri
  • Yüksek maliyet

  Bunlara bağlı olarak ZEC yorum konusu genel anlamda olumlu görünmektedir. Uzmanlara göre ZCash’in halihazırda büyük ve büyümeye devam eden bir ekosisteme sahip olması gelecek için umut vadeder. Ancak yatırım yapmadan önce ZEC Coin grafik analizinin iyi değerlendirilmesi önerilir.

  Ayrıca bkz: Bake Coin Yorumları.

  ZEC Coin Amacı ve Projesi

  Kripto para projeleri arasında en fazla ilgi çeken konulardan biri ZCash kripto para birimidir Temel olarak ZCash Coin amacı yatırımcıların istediği anonimlik seviyesini ayarlamak olarak belirlenmiş durumda. Kısaca ZEC Coin projesi kullanıcılara, diğer kripto paralardan farklı olarak tam güvenlikli ve gizli bir ortamda işlem yapma avantajı sunuyor. Ayrıca gizli transfer ve özel transfer gibi özellikleri de geliştirmeyi planlıyor.

  Zcash’in sağladığı 0 gizlilik ilkesi, hem platformun hem de yerel para biriminin kurumsallar için uygun finans araçları olmasını sağlar. Bu sayede Zcash, gelecekte daha fazla şirketin desteğini alarak yükselişe geçebilir. Uzmanlar bütün bunları göz önünde bulundurarak ZEC Coin gelecek beklentisi için daha yüksek seviyeler beklemektedir. Gelecekteki boğa süreciyle birlikte ZCash fiyatlamasında hızlı artış gözlenebilir. Fakat yatırım yapmadan önce detaylı market analizinin yapılması ve ZEC Coin haber başlıklarının incelenmesi gerekir.

  Bunun yanı sıra ZCash’in pasif gelir için yeterli bir altyapıya sahip olmamak ve tercih düşüklüğü gibi dezavantajlarının olduğunun bilinmesi de gerekir. Yatırımcıların sıklıkla araştırdığı ZEC Coin alınır mı ve artar mı sorularının ise her kripto para sahibinin kendi içinde analiz etmesi önerilir. Çünkü kripto marketin doğası oldukça volatildir ve her pozisyonun belirli bir riski vardır. Bu nedenle burada paylaşılanlar yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez ve pozisyonlar karşısında sorumluluk taşımaz.

  ZEC Coin Nereden Alınır?

  ZEC Coin şu an için Binance üzerinde listelenmektedir. Eğer siz de hala Binance’ye üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilir ve okurlarımıza özel %10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz. Böylece ZEC Coin gibi bir çok alt Coine yatırım yapma şansı bulabilirsiniz.

  Aynı zamanda Binance referans kodu nedir gibi blog içeriklerimizi de okuyarak Binance hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  2 Yorumları

  1. Buketsu Kaya Cevapla

   Zcash coin yeni duydum araştırma yaparken bu siteye denk geldim detaylı ve en doğru bilgileri buldum

  2. Çağdaş Parlu Cevapla

   Zec coinle ilgili merak ettiklerimi detaylı öğrenmiş oldum almayı düşünüyorum aslında teşekkür ederim??

  Bir yorum Yaz