FOMO nedir kripto para birimleriyle ilgilenenlerin sıklıkla karşılaştığı bir konu. İlk olarak 2014 yılında Patrick J. McGinnis adlı bir yazar tarafından ortaya atılan bu kavram, kripto para ve finans piyasaları başta gelmek üzere birçok alanda kullanılan psikolojik bir ifade biçimi. Orjinali “Fear of Missing Out” şeklinde ifade edilen FOMO kavramı, kısaca kaçırma korkusu anlamına geliyor. Bu yazımızda traderları yakından ilgilendiren FOMO nedir, ne değildir detaylı şekilde araştırdık.

İçeridekiler

  FOMO Nedir?

  Kripto para piyasalarında çeşitli durumları daha iyi ifade etmek için farklı terimler kullanılır. Bu terimlere yabancı olan yatırımcılar, piyasanın güncel koşullarını tam olarak anlamamakla birlikte pek çok yatırım fırsatını kaçırabilir veya pozisyon hataları yapabilirler. Bu nedenle kripto para yatırımı yapmak isteyenlerin bu terimleri öğrenmesi önerilir. Kripto para terimlerinin başında FOMO gelir. İngilizce kökenli bir terim olan FOMO nedir psikoloji ile açıklanabilir.

  Kabaca kaçırma korkusu olarak açıklanan FOMO, kripto para sektöründeki önemli ifadelerdendir ve genellikle sık alım-satım yapan yatırımcılar tarafından kullanılır. Profesyonel ve amatör olmak üzere herkesin zaman zaman yaşayabileceği bir duruma karşılık gelir. Belirli bir duygunun tetiklenmesi ile yatırımcıları detaylı düşünmeden hamle yapmaya iten FOMO, genellikle istenmeyen şekilde pozisyon alınması ve zarara uğranması ile sonuçlanır. Sonuç olarak yatırımcılar hızlı davrandıkları için pişman olurlar. Yatırımcıları FOMO’ya iten durumların başında şunlar gelir:

  • Açgözlülük
  • Kaçırma korkusu
  • Kıskançlık
  • Heyecan
  • Kaygı
  • Sabırsızlık

  Yatırımcılar, kripto para yatırımı yaparken piyasada yüksek beklenti varsa, bir kriptoda hızlı yükseliş hareketi başlamışsa, diğer yatırımcılar yüksek kazanç elde etmişse ve piyasaya aşırı güven duyuluyorsa FOMO oluşma olasılığı yüksektir. Bazı durumlarda, FOMO bilinçli olarak yatırımcıları heyecanlandırmak veya hataya itmek adına sosyal medya üzerinden uygulanabilen bir taktiktir. Bu durumda özellikle yeni yatırımcılar fırsatı kaçırmamak için az bilgi, yüksek güven ve bakış açısı eksikliği gibi etmenlerle bilmedikleri bir piyasaya hızlı bir şekilde dalarlar. Hırs gibi itici duygularla tetiklenen FOMO, psikolojik açıdan literatüre giren bir terimdir ve özellikle kontrol edilmediğinde finansal anlamda yatırımcıların ciddi kayıplara uğramasına neden olabilir.

  FOMOCU Nedir?

  Kripto para piyasalarındaki döngüsel harekette sürekli varolan FOMO ne demek, sıklıkla araştırılan bir konudur ve bu konu genellikle bireysel nitelik taşır. Buna göre; hızlı hareket eden, halihazırda yükselmiş kripto para birimlerine yatırım yapan ve düşüşlerde yükseliş beklentisi nedeniyle zamanında çıkış yapamayan yatırımcılar fomocu olarak adlandırılır. Kripto para piyasaları genel olarak yatırımcı psikolojisinden etkilenir, bu nedenle yatırımcı algısıyla bilinçli olarak oynanması piyasanın normal döngüsünde yaşanan bir süreçtir. Bu süreçte, genel yatırımcı kitlesinin piyasada yükseliş hedefi varsa ve piyasa zaten yükselmişse acemi yatırımcıların tepeden mal satın almasıyla birlikte düşüşlerin gelmesi beklenebilir.

  Yatırımcıların kapılmaktan korktuğu ve merak ettiği kripto parada FOMO nedir sorusu, rasyonel düşünmemek ve gaza gelerek alım işlemi yapmak şeklinde ifade edilebilir. Bu işlemlerde sorumlu tutulması gereken tek taraf bireylerin kendisidir. Yükselen kripto para piyasasında pek çok kişinin yatırımları sonucu zengin olması, lüks araba alması ve kazanç elde etmesi gibi haber ve paylaşımlar, özellikle acemi yatırımcıları cezbeder. Bu durum ise genellikle iyi düşünülmeden yapılan kötü yatırımlar, FOMO ve pişmanlık ile sonuçlanır.

  İlginizi çekebilecek Coin incelemeleri: XTZ Coin Nedir? ve GTC Coin Nedir?

  FOMOYA Kapılmak Nedir?

  FOMO’ya kapılarak kazancının çoğunu hatta tamamını kaybetmek olasıdır. Genellikle hırs, sabırsızlık ve kaçırma korkusu ile başlayan FOMO etkisi, mantıksız yatırımların yapılmasına neden olur. Bilgi ve analiz eksikliğinden doğan FOMO, yüksek kayıp riski taşıyan bir durumdur. Bu nedenle FOMO nedir borsa ve kripto paralara dair karşılaşılan en büyük korkulardan biridir. FOMO etkisi, temelde yatırımcının alım fırsatı kolladığı bir kripto parada düşüş beklediği sırada gerçekleşir. Bu bir örnek üzerinden daha iyi açıklanabilir.

  Örneğin; BTC yatırımı yapmak isteyen biri alım için piyasada düşüş bekliyor, ancak beklentinin aksine piyasada yükseliş oluyor ve yatırımcı geç kalmamak için hızlı yükselen piyasada belirlediği fiyattan çok daha yüksekten bir alım gerçekleştiriyor. Aceleyle tamamlanan bu işlem sonrasında ise piyasada düşüş oluyor ve yatırımcı daha fazla yükseliş beklediği için BTC yatırımlarını elden çıkaramıyor. Anlatılan bu durum BTC FOMO etkisine bir örnektir ve piyasada sıklıkla gerçekleşir. FOMO’ya kapılan yatırımcılar, tepeden alım yaptığını piyasa iyice düşene kadar anlamaz ve elindeki varlıkları kar beklentisi olduğu için satamaz. Bu durumda yatırımcı ya çok düşükten satarak zarar eder, ya da satış için piyasanın kendi alım noktasına gelmesi için uzun süre bekler. Her iki durum da psikolojik ve fiziksel açıdan yatırımcının olumsuz etkilenmesine neden olur.

  FOMO Formasyonu Nedir?

  Kripto para piyasası, yüksek kazanç imkanının bulunması nedeniyle yatırımcıların ilgisini çeken büyük bir ekosistemdir. Ancak bu ekosistemdeki bütün yatırımcılar ciddi kar oranları elde etmez, aksine kayıp yaşar. Bu duruma neden olan en önemli faktörlerden biri FOMO etkisidir. FOMO belirli etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan olumsuz bir formasyondur ve yatırımcı pozisyonlarında zarara neden olur. Psikolojik bir duruma karşılık gelen FOMO formasyonu nedir, şu faktörlerle açıklanır:

  • Değişken Pazar: FOMO, insanların herhangi bir yönde kaçırmamak istediği bir trendle ilgilidir. Bu trend yükseliş veya düşüş yönlü olabilir, çünkü kripto para piyasalarında her iki yönlü işlem açmak mümkündür. Yatırımcıların hiçbiri mevcut fırsatları kaçırmak istemez ve aynı yönde devam edeceğine inandığı piyasaya hızlıca girer, fakat volatilitesi yüksek piyasalarda trend aniden yön değiştirebilir.
  • Kazanç Serileri: Üst üste karla sonuçlanan pozisyonlardan sonra yatırımcılar daha yüksek risk alarak benzer hamlelerle yatırım yapmaya devam eder. Heyecana kapılıp hızlı hareket edenlerin hata yapma riski de yüksek olur. Daha fazla paranın riske edilmesi ise bütün kazancın kaybedilmesi ile sonuçlanabilir. Çünkü kazanç serileri sonsuza kadar sürmez.
  • Tekrarlanan Kayıplar: Üst üste kayıp yaşayan yatırımcılar, çevredeki karlı işlemleri görerek daha fazla hırs yapabilir. Bu durumda mantıksız açılan pozisyonlar çok daha fazla zarara uğramaya neden olur.
  • Haber Akışı ve Söylentiler: Kripto paralara dair yayınlanan söylentiler, yatırımcı psikolojisini etkiler ve söylentilerde belirli bir trendden bahsediliyorsa bu trendi kaçırmak istemeyen yatırımcı sayısında artış gözlenir. Bu durum da FOMO ile sonuçlanır.
  • Sosyal Medya: Sosyal medyada kripto paralara dair çok sayıda içerik paylaşılması yatırımcıların gaza gelmesine, inat etmesine ve kötü yatırım yapmasına neden olabilir.

  FOMO İle Nasıl Başa Çıkılır?

  FOMO ile başa çıkmak zamanla öğrenilen bir konudur. Bunun için yatırımcıların dikkatle ve detaylı analizler sonucu kripto para yatırımı yapması önerilir. Herhangi bir yatırım yapmak isteyenlerin Coin FOMO etkisi yaşamamak için, şu adımları göz önünde bulundurması gerekir:

  • Piyasadaki fırsatların hiç bitmeyeceğini bilmek
  • Belirli bir yatırım planı oluşturup, alım-satım işlemlerini bu plana sadık kalarak gerçekleştirmek
  • Duyguları bir kenara bırakıp mantıklı davranmak,
  • Ufak miktarlarla yatırım yapmak
  • Piyasayı iyi analiz etmek ve hareketlerine aşina olmak

  Bu yazımız ilginizi çektiyse diğer kripto para blog içeirklerimizden olan en az komisyon alan Bitcoin siteleri yazımızı veya Bitcoin halving nedir gibi bilgilendirici yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

  Yazar

  2002 İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Londra Üniversitesinde finansal piyasalar üzerine Master yaptı. Yaklaşık 4 yıldır kripto paralar ile ilgileniyor ve finans dünyasını yoğun bir şekilde takip ediyor. Yatırım tavsiyesi olmayan yorumlarını ve bilgilerini Kripto Para Dünyası adlı bloğunda okurları ile paylaşıyor. Böylece insanların bu dünyanın teknolojisine daha hakim olmasını sağlıyor.

  Bir yorum Yaz